Bez nadgodzin na stanowisku kierowniczym
Osoby na stanowiskach kierowniczych mają nieokreślony czas pracy, a pracownicy z niepełnosprawnością pracują krócej. Jak połączyć te dwie regulacje w przypadku, gdy kierownikiem jest osoba z niepełnosprawnością?
Osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pełniące funkcje kierownicze pracują przez siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo. Takim pracownikom nie można nakazać pracowania w większym wymiarze godzin, ponieważ jest to niezgodne z prawem - informuje "Rzeczpospolita".
Przepisy o czasie pracy w art. 15 ustawy z 2,7 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, póz. 92 ze zm.) dotyczą wszystkich osób z niepełnosprawnością bez względu na zajmowane przez nie stanowiska. Gwarantują pracownikom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności pracę przez siedem godzin dziennie i 35 tygodniowo (sztywno liczonych, a nie przeciętnie w okresie rozliczeniowym). Zakazują ich zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
"Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2000 r. (III ZP 6/00) podane normy wyznaczają pełen wymiar czasu pracy niepełnosprawnego, a ich zastosowanie nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia. Inne ustalenia co do ich czasu pracy, nawet dokonywane za ich zgodą, są nieważne i w zamian stosujemy regulacje z ustawy z 27 sierpnia 1997 r. Dotyczy to także przepisów o czasie pracy kierowników czy osób zarządzających zakładem w imieniu pracodawcy" - podaje "Rzeczpospolita".
W nadgodzinach mogą pracować tylko pracownicy zatrudnieni przy pilnowaniu lub ci, którzy na własny wniosek otrzymają zgodę lekarza prowadzącego badania profilaktyczne.
Komentarz