Najlepsze piwo i bezy. ZAZ z nagrodą im. Jacka Kuronia
Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Diecezji Siedleckiej i Spółdzielnia Socjalna Dalba – to najwięksi zwycięzcy konkursu Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2016 im. Jacka Kuronia, organizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Wygrani udowadniają, że działanie na rzecz aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością można łączyć z sukcesem biznesowym.
- Nagrodę przyznaliśmy przedsiębiorstwu społecznemu, którego pracownicy udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w pracy, jeśli znajdzie się właściwe miejsce. Nagrodzone przedsiębiorstwo jest takim dobrym miejscem dla 44 osób z niepełnosprawnością – tak Karol Sachs, członek rady konkursu, uzasadniał 14 listopada 2016 r., podczas gali wręczania wyróżnień, decyzję przyznania Nagrody Głównej i Tytułu Przedsiębiorstwo Społeczne Roku 2016 Zakładowi Aktywności Zawodowej (ZAZ) Caritas Diecezji Siedleckiej.
Od cukierni po kinezyterapię
Jest to duże i stale rozwijające się przedsiębiorstwo, któremu udało się odnaleźć i zdobyć renomę na lokalnym rynku, a zarazem stworzyć komfortowe warunki pracy dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
- Caritas Diecezji Siedleckiej prowadzi pięć warsztatów terapii zajęciowej – mówiła kierowniczka ZAZ Katarzyna Rola-Skorupska. – Naturalną potrzebą było stworzenie dla naszych podopiecznych z warsztatów miejsca do dalszego rozwoju. Stąd też osiem lat temu powstał pomysł stworzenia zakładu aktywności zawodowej.
Od lewej: przedstawiciele banku Crédit Coopératif i kierowniczka ZAZ Katarzyna Rola-Skorupska z nagrodą
Główną działalnością ZAZ jest gastronomia – prowadzi cukiernię, znaną choćby z rewelacyjnych bez, przygotowuje catering dla szkół, przedszkoli i żłobków, a do tego prowadzi stołówkę. Oprócz tego ZAZ prowadzi ośrodek odnowy biologicznej, który jest miejscem rehabilitacji dla jego pracowników z niepełnosprawnością, ale świadczone są też w pełni komercyjne usługi – masaże, kinezyterapia, zajęcia fitness czy hydroterapia. Ostatnio ośrodek zaczął świadczyć usługi rehabilitacyjne dla najmłodszych dzieci z niepełnosprawnością.
O spółdzielcach w BBC
Co najmniej równie dumni z siebie mogą być nagrodzeni ze Spółdzielni Socjalnej Dalba. Prowadzi Browar Spółdzielczy, w którym zatrudnionych jest 14 osób z niepełnosprawnością intelektualną, oraz pub, gdzie pracę znalazły osoby chorujące psychicznie. Dalba zdobyła dwie nagrody: „Pomysł na rozwój”, przyznawaną przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego, a także wyróżnienie za najskuteczniejszą promocję i komunikację. Tę drugą w zeszłorocznej edycji konkursu zdobyła Fundacja Integracja.
Od lewej: przedstawiciel Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego i Agnieszka Dejna ze Spółdzielni Socjalnej Dalba z nagrodą
Miarą sukcesu Dalby jest nie tylko świetnie sprzedające się piwo, ale też realizowane przez spółdzielnię działania społeczne. Jednym z nich jest projekt „Pojąć głębię”, w ramach którego przeprowadzono pierwszy kurs nurkowania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poza tym pucka spółdzielnia jako jedyna w Polsce pojawiła się w materiale telewizji BBC. Również magazyn „Integracja” nagłaśnia jej działalność, odkąd w 2015 roku spółdzielcy z Pucka zostali zwycięzcami konkursu Społeczny StartUp Fundacji Ashoka w Polsce.
Wśród finalistów szóstej edycji konkursu Przedsiębiorstwo Społeczne Roku im. Jacka Kuronia znalazła się także m.in. Spółdzielnia Socjalna Blues Hostel z Konina prowadząca hostel, w którym pracuje pięć osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz