Praktyki i staże zawodowe w ZUS
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeden z największych polskich pracodawców, zachęca studentów z niepełnosprawnością do odbycia praktyk i staży zawodowych w swoich oddziałach. Ofertę zatrudnienia studentów i absolwentów przekazał pełnomocnikom ds. osób niepełnosprawnych z krajowych wyższych uczelni, z którymi spotkał się 6 kwietnia w siedzibie centrali ZUS w Warszawie. Partnerem akcji oraz współrealizatorem spotkania było Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych we wszystkich swoich oddziałach (42), inspektoratach (218) i biurach terenowych (65) zatrudnia obecnie 47 800 pracowników. Zaledwie 850 z nich to osoby z niepełnosprawnością – głównie w stopniu umiarkowanym. W strategii zarządzania zasobami ludzkimi na lata 2009-2012 ZUS przygotował dwa programy, które miałyby poprawić ten wskaźniki. Oprócz wewnętrznych działań na rzecz wyrównania szans osób z niepełnosprawnością już pracujących w ZUS, modyfikuje również nabór kadry na nowe stanowiska.
Szukając najbardziej wykwalifikowanych pracowników – także wśród osób z niepełnosprawnością - ZUS nawiązuje współpracę z uczelniami wyższymi. Podczas spotkania z pełnomocnikami rektorów ds. osób niepełnosprawnych przedstawił swoją ofertę praktyk i staży zawodowych dla studentów i absolwentów.
– Niewiele zgłasza się do nas osób z niepełnosprawnością chętnych do podjęcia pracy. Postrzegają nas jako zbiurokratyzowaną organizację, która wypłaca im świadczenia, a nie jako potencjalnego pracodawcę. Chcielibyśmy to zmienić, także przez działania na rzecz studentów i absolwentów wyższych uczelni – powiedziała Alicja Trojanowska, dyrektor departamentu spraw pracowniczych ZUS.
W skład struktury organizacyjnej ZUS wchodzi kilka pionów, m.in.: świadczeń, ekonomiczno-finansowy, informatyczny i administracyjno-techniczny.
– Naszą zaletą jako pracodawcy jest to, że poszukujemy fachowców wielu specjalności, takich jak: prawo, administracja, zarządzanie, finanse, polityka społeczna, informatyka – powiedział Sergo Kuruliszwili, zastępca dyrektora departamentu spraw pracowniczych ZUS. – A ze względu na rozbudowaną strukturę możemy zaoferować praktyki i staże tak w dużych, jak i w niewielkich miejscowościach w całej Polsce.
Studentom z niepełnosprawnością ZUS oferuje praktyki, które trwają od dwóch do ośmiu tygodni i prowadzone są głównie w czasie wakacji. – Chcemy, aby praktykanci pracowali na realnych stanowiskach – powiedział Sergo Kuruliszwili. – Najlepiej możemy to zapewnić w sezonie urlopowym.
Staże zawodowe są już dłuższe. Trwają od trzech do sześciu miesięcy, aby jak najwięcej osób mogło wziąć w nich udział. Czas stażu uzależniony jest również od umowy z jednostką, która go finansuje. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.
– W tym roku, w ramach projektu 1.3* - wsparcie osób niepełnosprawnych ruchowo na rynku pracy, możemy pokryć koszty stażów dla 30 osób z niepełnosprawnością narządu ruchu w stopniu znacznym. Między innymi będą to staże w ZUS – powiedziała Pavlina Suchankowa, dyrektor Centrów Integracja. – W porozumieniu z pracodawcą przygotowujemy program stażu, załatwiamy wszystkie formalności ze stażystą oraz zapewniamy mu wsparcie opiekuna, który nadzoruje realizację stażu i wspiera go w miejscu pracy. Jeśli to konieczne, możemy również na czas stażu zapewnić stażyście pomoc asystenta.
Staże zawodowe to dla pracodawcy doskonała okazja, aby sprawdzić pracownika, nie nawiązując z nim stosunku pracy. Stażysta może zaś nie tylko nabyć nowe doświadczenia i umiejętności, ale też wzbogacić swoje CV. Jak zapewnia ZUS, staż odbyty w jego strukturach będzie atutem przy naborze kandydatów do stałego zatrudnienia. Osoby z niepełnosprawnością chętne do skorzystania ze stażów oraz innych form aktywizacji zawodowej zapraszamy do naszych Centrów Integracja w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i Gdyni.
* Projekt współfinansowany jest ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków PFRON. Więcej informacji na temat staży zawodowych – www.pracabezbarier.org.
Komentarze
-
W warszawie 20 kandydatów ON na 1 miejsce
28.09.2018, 01:35W urzędzie miasta Warszawy 20 niepelnosprawnych kadydatow na jedno miejsce stazowe finansowane z pfron. Czacie? Niepełnosprawny musi mieć nie wiadomo jakie plecy w urzędzie żeby dostać się na ten śmieszny staż! Masakra. Juz łatwiej się dostać na prestiżowe studia bo przynajmniej ma się wpływ na swoje wyniki maturodpowiedz na komentarz -
zus dyskryminuje on
04.06.2009, 22:25mAM UMIARKOWANY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOSCI.złozyłam dokumenty do pracy w ZUS. Pierszy etap rekrutacji - test konkurs wiedzy - przeszłam pomyśnie.Zakwalifikowałam się do szczęsliwej piatki. Rozmowa juz taka miła nie była. Pani nadzelnik gdy zorientowała się ze jestem osobą niepełnosprawna zaczeła stwarzać problemy, głównym jej problemem było to ze nie mogie pracować 8 godzin.... nie czekam juz na wynik. dała mi do zrozumienia ze to nie jest Zakład dla mnie.Dla mnie jest to wogóle okropne podejscie. W OFERCIE PRACY BYŁO NAPISANE, ZE ZACHĘCAJA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE DO ZŁOŻENIA APLIKACJI. ZASTANAWIAM PO CO TO WOGÓLE ZAMIESCILI SKORO I TAK OSOBY TAKIE JAK JA NIE MOGĄ PRACOWAĆ 8 GODZIN???JA SIE TAK SZYBKO NIE PODDAJE . MIMO TEGO ZE JUZ DZIS DOMYSLAM SIE ZE TEJ PRACY NIE DOSTANĘ, ZLOŻYŁAM PONOWNĄ APLIKACJĘ NA INNE STANOWISKO W TYM SAMYM ODDZIALE. ZOBACZYMY CO PANI NADZELNIK POWIE TYM RAZEM, ALE W KONCU NIE PO TO CZYTAłam i analizowałam te ustawy zeby teraz sie poddac!!!!!!!odpowiedz na komentarz -
zus ON nie zatrudni
15.04.2009, 10:00Sama kiedyś starałam się o pracę w ZUS - spełniałam warunki formalne, ale... Pani z ZUS zadzwoniła do mnie i powiedziała wprost "czy jest sens by pani przychodziła na rozmowę, bo przecież i tak nie może pani pracować 8 godzin" - dołączyłam ksero orzeczenia z II grupą.odpowiedz na komentarz -
No i świetnie ZUS szuka sobie darmowych pracowników,za których nie zapłaci grosza a po zakończeniu praktyk jednych,będą kolejni.Bo jakoś wątpię,że tam dostanie pracę osoba bez pleców-szczególnie niepełnosprawna w stopniu znacznym.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz