Przekonaj się do alterpracy
Jeśli nie możesz być zatrudniony na całym etacie, jeśli wyjście z domu lub dojazdy do firmy sprawiają ci trudność, jeśli chcesz wykonywać pracę dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb -zajrzyj na www.alterpraca.pl . Realizatorzy nowej kampanii zebrali tam wszystkie informacje na temat alternatywnych metod zatrudnienia.
Wyrażenie „alterpraca” obejmuje wszystkie tzw. elastyczne metody zatrudnienia, to znaczy inne niż standardowa praca wykonywana na pełnym etacie na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, w tym samym miejscu i w regularnych godzinach. Spośród nich najbardziej popularna jest telepraca.
Rzadko zdajemy sobie sprawę, że alternatywnym sposobem zatrudnienia pracownika jest umowa na czas określony czy praca tymczasowa lub ta rozliczana na podstawie umowy zlecenia lub cywilnoprawnej umowy o dzieło. Najrzadziej chyba mamy do czynienia z ideą worksharingu/jobsharingu, czyli dzielenia pracy na jednym stanowisku między kilka osób czy wypożyczania pracowników.
Alterpraca pozwala na dopasowanie formy zatrudnienia do potrzeb i możliwości pracownika. Daje mu szansę na kreatywne i efektywne zarządzanie czasem przeznaczonym na pracę i na pozostałe obowiązki, przyjemności życiowe. Alterpraca jest korzystna dla osób młodych, które mogą łączyć naukę ze zdobywaniem własnych pieniędzy i nowych umiejętności. Chętnie korzystają z niej rodzice opiekujący się dziećmi - zwłaszcza chorymi/z niepełnosprawnością, które wymagają niemal stałej obecności któregoś z domowników, a także dorosłe osoby z niepełnosprawnością.
Dla tych długotrwale bezrobotnych to kolejna szansa na powrót na rynek pracy. Dla tych, którzy nie mogą samodzielnie poruszać się, a mieszkają daleko od potencjalnych pracodawców to okazja, aby pracować na odległość bez uciążliwych i kosztownych dojazdów do siedziby firmy. Dla tych nisko wykwalifikowanych to możliwość zdobycia doświadczeń i kontaktów zawodowych.
Korzyści z alterpracy czerpie również pracodawca. Może zmniejszyć koszty pełnego zatrudnienia kadry, a także zatrudnić pracownika na tyle czasu, na ile rzeczywiście jest on w firmie potrzebny – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie ma zbyt wielu zamówień na swoje produkty i usługi. Może też po prostu kupić gotowe produkty i usługi, nie troszcząc się o warunki pracy, albo upewnić się, czy nowa osoba spełnia jego wymagania i czy sprawdzi się w firmie. W czasach kryzysu pracodawcy chętniej sięgają właśnie po alternatywne metody zatrudnienia niż zwalniają pracowników na dobre.
Niestety ciągle jest mało informacji na temat alterpracy – jej zalet i prawnych zasad jej stosowania. To niedoinformowanie sprawia, że elastyczne formy zatrudnienia nie cieszą się popularnością i wzbudzają obawy. Bez stałej umowy pracownik nie czuje się bezpiecznie, boi się, że w każdej chwili zostanie bez środków do życia, a pracodawca obawia się, że nie będzie miał kontroli nad zdalnym pracownikiem.
Projekt AlterPraca.pl ma za zadanie informować i przekonywać, iż alternatywne sposoby zatrudnienia to przyszłość rynku pracy. Realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, finansowego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, przez Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA przy wsparciu merytorycznym ekspertów z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Centrum Analiz Społeczno–Ekonomicznych (CASE) oraz Instytutu Badań Strukturalnych. Skierowany jest przede wszystkim do mieszkańców Mazowsza – m.in. osób z niepełnosprawnością, bezrobotnych i poszukujących pracy, rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, osób w wieku 50+. Ma trafić także do m.in. podmiotów działających na rzecz rozwoju zasobów ludzkich oraz przedsiębiorców - pracodawców.
Komentarz