Premiera teatru dla osób niewidomych – także w Radiu Łódź
Łódzki Teatr Powszechny przedstawi 23 listopada w środę 52. premierę w ramach teatru dla niewidomych. Scena od 11 lat realizuje spektakle dla osób z dysfunkcjami wzroku. To przedstawienie będzie pierwszym, które w formie słuchowiska wyemituje Radio Łódź.
- Do tej pory przygotowaliśmy już 51 premier – powiedziała dyrektor Powszechnego Ewa Pilawska. – Były to głównie angielskie i francuskie komedie, ale w repertuarze teatru dla niewidomych pojawiły się też m.in. „Tryptyk rzymski” Jana Pawła II i „Obietnica poranka” Romaina Gary'ego, przedstawienia edukacyjne dla młodych odbiorców - „Niezwykły dom pana A., czyli skradzione dźwięki” Alana Ayckbourna i „Impreza” Johna Retallacka. Pojawiają się też polscy autorzy, m.in.: Juliusz Machulski, Maciej Wojtyszko, Marta Guśniowska. Wiele sztuk, po premierze w wersji czytanej, znalazło się w repertuarze Teatru Powszechnego – dodała.
Teatr w formie słuchowiska
Tym razem z myślą o publiczności z dysfunkcjami wzroku teatr przygotował premierę spektaklu „Punkt widzenia” szkockiego pisarza i scenarzysty Williama Boyda - sztuka po raz pierwszy prezentowana była w marcu tego roku w Londynie. Jak zaznaczyła Pilawska, będzie to pierwsze przedstawienie teatru dla niewidomych, które - wkrótce po scenicznej premierze - zostanie wyemitowane na antenie Polskiego Radia Łódź w formie słuchowiska.
Teatr dla niewidomych i słabowidzących, zwany też teatrem czytanym, to autorski pomysł Pilawskiej, stworzony we współpracy z b. prezes łódzkiego Polskiego Związku Niewidomych Teresą Wrzesińską. Autorzy projektu podkreślają, że tworzone przez nich spektakle dla osób niewidomych nie są jedynie adaptacjami propozycji repertuarowych, wyposażonymi w audiodeskrypcję, jakie dostępne są w innych teatrach. To premiery wystawiane specjalnie dla publiczności z dysfunkcjami wzroku, przygotowane z uwzględnieniem jej specyficznych potrzeb.
Nowa forma przekazu
Realizatorzy posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, przywiązując szczególną wagę do szczegółów dźwiękowych i czytanych didaskaliów. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne pisane alfabetem Braille'a.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby środowiska osób niewidomych. Jak wyjaśniła Pilawska, dla wielu z nich już samo wyjście z domu i dotarcie do teatru jest problemem – stąd pomysł wprowadzenia nowej formy przekazu, jaką jest słuchowisko radiowe. Realizowane dotychczas w Powszechnym spektakle teatru czytanego cieszyły się bardzo dużą popularnością: scena gościła widzów nie tylko z Łodzi, ale także m.in. z Sieradza, Kutna, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Kalisza, Leszna.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz