Bawer Aondo-Akaa
Bawer Aondo-Akaa zebrał 8975 głosów Czytelników naszego portalu. Wygrał w ten sposób plebiscyt na Nagrodę Publiczności konkursu „Człowiek bez barier 2016”. To pokazuje, jak wielu ma przyjaciół i znajomych. I jak wiele dla nich znaczy.
Urodził się w 1985 roku w Krakowie. Wiele lat później w tym samym mieście ukończył teologiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II. W 2015 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dziedzinie teologii. Od dwóch lat pracuje w Klubie Jagiellońskim w Krakowie.
Jest osobą z niepełnosprawnością od urodzenia, ma czterokończynowe porażenie mózgowe. Porusza się na wózku, wyłącznie z pomocą drugiego człowieka. Jednak swoją pasją życia zaraża i inspiruje wiele osób. Każdego dnia udowadnia, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w aktywnym życiu i realizowaniu marzeń.
- Ze względu na moją niepełnosprawność najcięższa jest logistyka – przyznaje. – Dlatego, że potrzebuję pomocy we wszystkich czynnościach dnia codziennego, codziennie muszę korzystać z pomocy wielu ludzi dobrej woli. Nikomu za nią nie płacę, a ludzie chętnie mi pomagają. To moi przyjaciele, moi znajomi.
W tym gronie jest jednak przede wszystkim żona.
- Jesteśmy małżeństwem od trzech lat, znamy się od pięciu – mówi Grażyna Aondo-Akaa. – To jest moja wielka miłość. Bawer jest człowiekiem bardzo dobrym i bardzo mądrym. Dla każdego ma dobre słowo. Jest też człowiekiem bardzo zaradnym. Nie ma takiej sytuacji logistycznej, której on nie byłby w stanie rozwiązać.
Grażyna i Bawer Aondo-Akaa są małżeństwem od trzech lat
Umiejętność zjednywania
Bawer od wielu lat angażuje się w działania różnorodnych organizacji społecznych. Jego działalność jest ukierunkowana na poprawę przestrzegania praw osób z niepełnosprawnością, przełamywanie stereotypów, barier i obaw społecznych, a także inspirowanie ludzi do aktywnego przeżywania swojego życia. Uczestniczy w licznych spotkaniach z młodzieżą, podczas których ukazuje wartość życia osoby z niepełnosprawnością. Nie rozdziela pełno- i niepełnosprawności, bo jak wyjaśnia – wszyscy jesteśmy ludźmi.
Podczas organizacji Światowych Dni Młodzieży zaangażował się w prace Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych w Komitecie Organizacyjnym ŚDM.
- Podczas Światowych Dni Młodzieży nasze stowarzyszenie wspierało organizację wydarzenia wolontariacko – mówi Anna Podstawa, psycholog w Warsztacie Terapii Zajęciowej, wolontariuszka Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”, prywatnie koleżanka Bawera. – Zadaniem Bawera było zebranie dużej liczby wolontariuszy, zajmował się ich rekrutacją. Tu wykorzystał umiejętność zjednywania sobie ludzi. Potem był etap szkolenia i tym też się zajmował.
Wiele rozmawiamy
W stowarzyszeniu Bawer Aondo-Akaa zajmuje się również pośrednictwem pracy dla osób z niepełnosprawnością.
- Zajmuję się zmianą mentalną tych ludzi, wiele rozmawiamy – zaznacza. – Szukam im pracy. Łączę ludzi, gdy wiem, że ktoś szuka pracy, a ktoś inny szuka pracownika... Zawsze staram się działać jak normalny człowiek. Owszem, jestem niepełnosprawny od urodzenia i takie życie nie jest łatwe, ale wiem, że są ludzie, którzy mają jeszcze gorzej niż ja, więc nie narzekam. Staram się żyć jak każdy. W moim codziennym życiu nie myślę o mojej niepełnosprawności.
Od dwóch lat Bawer Aondo-Akaa jest wolontariuszem Fundacji Pro – Prawo do Życia, ponadto jest czynnym członkiem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i wolontariuszem Szlachetnej Paczki.
- Nie ma chwil, kiedy on się poddaje, kiedy mówi „nie chce mi się” – mówi Grażyna. – Myślę, że to są słowa, które w jego słowniku nie istnieją. To oczywiście nie oznacza, że cały czas jest lekko, łatwo i przyjemnie.
Ciężka praca nad sobą
Bawer lubi podróżować po Polsce i Europie. Ponadto aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej w Krakowie, gdzie mieszka. Składa projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, testuje różne sprzęty, mające ułatwić osobom z niepełnosprawnością aktywne życie.
- Bawer wiele razy podkreślał, że niepełnosprawność nie przeszkadza mu być szczęśliwym i żyć w pełni. I pokazuje to swoim życiem – mówi Anna Podstawa. – Znam go od ośmiu lat. Spotykamy się dość często. To człowiek bardzo otwarty, ciepły, serdeczny, z dużym poczuciem humoru. Umie szybko nawiązać kontakt, zjednuje sobie ludzi. Jest osobą, z którą chce się dłużej porozmawiać. Ma w sobie dużo radości i tą radością zaraża innych. Jest silny psychicznie, nigdy się nie poddaje i z każdej sytuacji próbuje znaleźć wyjście. Zawsze wokół niego jest dużo ludzi.
Bawer Aondo-Akaa jest autorem książki pt. „Realizacja naturalnej i nadprzyrodzonej misji osób niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie” oraz wielu artykułów naukowych i tekstów publicystycznych. Współpracuje z portalem Prawapolityka.pl. Uczestniczy w licznych konferencjach naukowych. We wrześniu tego roku został wyróżniony tytułem Ambasadora Konwencji ONZ o Prawach Osób Z Niepełnosprawnościami. Mówi, że chciałby pójść kiedyś do nieba. Ma nadzieję, że będzie zbawiony i spotka Jezusa Chrystusa. W wymiarze czysto ludzkim – chciałby się habilitować i mieć tytuł profesora.
- Moje osiągnięcia są wypracowane przeze mnie ciężką pracą nad sobą – przyznaje. – Żeby wydostać się z domu na uczelnię, muszę dzwonić do wielu osób, na spokojnie, nie poddając się. Jeśli ktoś nie może, dzwonię do innych...
Organizator konkursu „Człowiek bez barier”
Patronat honorowy
Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda
Partner instytucjonalny
Konkurs współfinansowany ze środków PFRON