Poradnik podatnika: ulga na naprawę wózka
„W wyniku wypadku komunikacyjnego stałem się osobą niepełnosprawną i poruszam się na wózku – pisze Czytelnik. – Niestety, mój wózek się popsuł i musiałem go naprawić oraz kupić nowe akumulatory. Czy mogę te wydatki odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?”. Odpowiadamy.
Za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem czynności życiowych uważa się m.in. wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego).
Dlatego wydatki poniesione na naprawę wózka elektrycznego oraz zakup akumulatorów do niego mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Istotne jest, by pomiędzy rodzajem nabytego czy naprawianego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności był ścisły związek.
Ulga przysługuje osobom z niepełnosprawnością bądź podatnikom mającym na utrzymaniu osoby z niepełnosprawnością, których dochód (tj. dochód osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9120 zł w roku podatkowym. Dokumentem potwierdzającym dokonanie wydatku jest każdy dokument stwierdzający wysokość poniesionego wydatku.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz