Wiceminister zdrowia: dzieci z niepełnosprawnością nie będą czekać w kolejkach do lekarzy
- Koordynacja doprowadzi do szerokiego dostępu do świadczeń i da poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego wszystkim tym, którzy mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko – poinformował nasz portal wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas.
- Nasze ministerstwo dąży do tego, by zaistniał przewodnik po systemie opieki zdrowotnej i socjalnej. Rodzina niepełnosprawnego dziecka będzie mogła zarządzać wszystkimi świadczeniami, które są im należne. Teraz będą miały przewodnika po systemie – odpowiadał wiceminister na nasze pytania o dziecięcą opiekę koordynowaną, nowe świadczenie zdrowotne, przeznaczone dla dzieci z poważna niepełnosprawnością do 3. roku życia. – Program, który jest implikacją Ustawy „Za życiem” (przyjętej przez parlament w listopadzie 2016 r. – przyp. red.), do tego doprowadzi. Będzie to przedłużenie koordynacji opieki nad kobietą w ciąży. Czyli coś, co się już sprawdziło. Wiemy, że koordynacja doprowadzi do szerokiego dostępu do świadczeń i da poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego i socjalnego dla wszystkich tych, którzy mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko.
Program jeszcze w grudniu
To jednak nie koniec ułatwień, które tej grupie małych pacjentów zagwarantuje program „Za życiem”.
- Te dzieci będą miały istotnie ułatwiony dostęp do lekarzy – dodał Jarosław Pinkas. – Liczymy się z tym, że nie będzie dla nich limitu w dostępie do świadczeń zdrowotnych, a po drugie – nie będą na nie oczekiwać w kolejkach. Te dzieci trzeba specjalnie zabezpieczyć i traktować. Myślę, że jest to racjonalne i nie powinno budzić żadnych negatywnych komentarzy.
Jak poinformował nas wiceminister zdrowia, program „Za życiem” jest już gotowy. Premier Beata Szydło przedstawi go w końcówce tego roku.
Komentarz