„Gazeta Prawna”. Emerytura i renta wypadkowa? Rząd: wykluczone
Po osiągnięciu wieku emerytalnego brak możliwości uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy – taki pomysł ma rząd w ramach przygotowywanego przeglądu systemu emerytalnego, donosi „Gazeta Prawna”.
Rewizja dotychczasowego systemu ma się dokonać do końca stycznia 2017 r. Propozycja rządu w praktyce oznaczałaby, że osoby, które zapadły na chorobę zawodową już po przejściu na emeryturę, nie mogłyby uzyskać renty wypadkowej. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, propozycja ta jest elementem porządkowania systemu.
Zdaniem Wiesławy Taranowskiej, wiceprzewodniczącej OPZZ i członka Rady Nadzorczej ZUS, taka propozycja jest dla wielu osób krzywdząca. Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy, przypomina w wypowiedzi dla „Gazety”, że w systemie zabezpieczeń społecznych z ZUS można pobierać tylko jedno świadczenie. Wyjątkiem jest właśnie renta wypadkowa, którą – pod pewnymi warunkami – pobierać można równocześnie z emeryturą.
Według danych ZUS, rentę wypadkową w pierwszym półroczu 2016 r. pobierało 181,9 tys. osób miesięcznie. W tym 121,6 tys. osób równocześnie pobierało emerytury. Łączny koszt tych świadczeń od stycznia do końca czerwca br. wyniósł 1,4 mld zł.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz