Spokój Podlasia i Suwalszczyzny
Podlasie i Suwalszczyzna to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów rekreacyjnych Polaków. Turyści odwiedzający te regiony mogą cieszyć się bujną przyrodą i czystym powietrzem, ale też poznać interesujące historie.
Nazywane polskim biegunem zimna Suwałki są miejscem, gdzie na przestrzeni stuleci krzyżowały się wpływy różnych kultur, narodowości i religii. Była to mała ojczyzna polskich katolików i protestantów, ale też żydów oraz wyznających islam Tatarów. Gościnna ziemia suwalska – o czym mało kto wie – udzieliła schronienia staroobrzędowcom – Rosjanom, którzy uciekli z imperium carów po reformach religijnych w XVII wieku.
Warto więc, wybierając się w te strony, oprócz podziwiania uroków krajobrazu, m.in. jezior Czarnej Hańczy czy Wigier, ruszyć śladami niezwykłej historii regionu, gdzie na świat przyszli m.in. poetka i pisarka Maria Konopnicka oraz żydowski poeta i działacz polityczny Abraham Stern.
Kolumna Zygmunta w Suwałkach
Poza mieszkańcami mało kto wie, że w centrum miasta stoi druga – obok warszwskiej – kolumna Zygmunta. Powstała w 2007 r. z okazji 450-lecia nadania praw miejskich, z inicjatywy mieszkańców jako votum dla założyciela – króla Zygmunta Augusta. Stoi ona u wejścia do parku miejskiego założonego w 1847 r., nazywanego kiedyś Parkiem Saskim.
Maria Konopnicka należy do najpopularniejszych polskich twórców. Chyba każdy słyszał o jej Krasnoludkach i sierotce Marysi albo Rocie. Małą ojczyzną poetki są Suwałki. W mieście powstał specjalny szlak turystyczny jej imienia, a w różnych miejscach można spotkać sympatyczne krasnoludki.
Warto zatrzymać się na dłużej w Augustowie. Od tego miasta wzięła swoją nazwę droga wodna łącząca Niemen i Wisłę z Bałtykiem. Koniecznie trzeba wybrać się na spacer po bulwarach nieopodal śluzy na Kanale Augustowskim. Kanał Augustowski powstał w czasach carskich, by można nim było spławiać zboże z Polski, omijając pruskich celników. Dziś jest ogromną atrakcją turystyczną regionu. W sezonie letnim warto wybrać się w rejs po kanale statkiem o nazwie Jaćwież.
Złota zasada podróżników mówi, że jeśli chce się poznać jakieś miasto, trzeba odwiedzić jego cmentarz. Suwalska nekropolia to świadectwo wielokulturowości regionu i jego skomplikowanej historii. Na „Cmentarzu siedmiu wyznań” znajdują się zabytkowe groby żydów, muzułmanów, katolików, protestantów i prawosławnych – również staroobrzędowców.
Niedaleko za granicą Augustowa, przy rondzie NSZZ „Solidarność”, znajduje się stacja PKN Orlen, na której mogą odpocząć również kierowcy lub pasażerowie z niepełnosprawnością. Można tam zatankować, skorzystać z dostępnej toalety i zrobić drobne zakupy.
Komentarze
-
W Suwałkach nie ma Kolumny Zygmunta. Przedstawiony na fotografii pomnik Zygmunta znajduje się w Augustowiegustowie
20.07.2021, 09:41W Suwałkach nie ma Kolumny Zygmunta. Przedstawiony na fotografii pomnik Zygmunta Augusta znajduje się w Augustowieodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz