Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

6 sposobów na świąteczne ugoszczenie gościa ze specjalnymi potrzebami

23.12.2016
Autor: Joni Eareckson Tada, tłum. Angela Greniuk, fot. sxc.hu
Źródło: joniandfriends.org
nakrycie stołu na święta

Święta to czas, w którym spotkania rodzinne i z bliskimi osobami mogą całkowicie wypełnić Twoje dni. To także idealna okazja do tego, by poznać kogoś z niepełnosprawnością!

Joni Eareckson TadaJeśli robisz święta u siebie w domu i wiesz, że poznasz nową osobę, zazwyczaj starasz się jak najlepiej ją ugościć. Być może będzie to osoba z niepełnosprawnością, dlatego podaję kilka wskazówek, jak najlepiej przygotować się na wizytę gościa z niepełnosprawnością.

  1. Weź pod uwagę, że Twój gość może się spóźnić lub potrzebować wyjść wcześniej.
  2. Jeśli Twój gość potrzebuje wsparcia lub asysty, np. przy wejściu do domu czy podczas jedzenia posiłku, upewnij się, że będzie ktoś, kto będzie mógł mu pomóc. To sprawi, że Twój gość będzie się czuł bardziej komfortowo i swobodniej.
  3. Jeśli niepełnosprawność Twojego gościa skutkuje tym, że jest niespokojny w tłumie ludzi lub potrzebuje się położyć z powodu zmęczenia, przygotuj wcześniej pusty pokój lub ciche i bezpieczne miejsce, gdzie będzie miał możliwość się zrelaksować.
  4. Jeśli Twój gość porusza się na wózku inwalidzkim, stwórz więcej przestrzeni zarówno wokół stołu, jak i w domu, by mógł się poruszać bez przeszkód. Jeśli nie masz dostosowanego wejścia, poinformuj wcześniej o tym gościa i po prostu zapytaj go, co możesz zrobić, by Twój dom był dla niego dostępny. Razem na pewno wpadniecie na jakiś pomysł!
  5. Przed przygotowaniem posiłków, zapytaj wcześniej swoich gości, czy mają uczulenie/ alergię na konkretne składniki w pokarmach lub nadwrażliwość na zapach. Niektórzy ludzie mają zagrażające życiu alergie, o których przecież możesz nie wiedzieć. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić dań bez wymienionych przez gości składników, powiedz im o tym. Możesz też zaproponować lub nawet zaprosić ich do wspólnego stworzenia menu na stole – by przynieśli własne potrawy.
  6. Rób wszystko, co najlepsze dla Twojego gościa, ale pamiętaj także o tym, że nie każdy chce lub potrzebuje pomocy. Uszanuj to. Nie okazuj litości, tylko empatię.

Masz inne sposoby na przyjęcie gościa z niepełnosprawnością? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu!


Jest to tłumaczenie tekstu Joni Eareckson Tady, zamieszczonego 1 grudnia 2016 r. na stronie organizacji Joni and Friends.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas