Co to jest skimming i jak się przed nim chronić?
Skimming to nieuprawnione sczytanie danych z karty kredytowej bądź płatniczej w celu wykorzystania ich do stworzenia podrobionej karty. Taka karta może zostać użyta do transakcji, którymi zostanie obciążone nasze konto.
Przestępcy z roku na rok używają coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, które po pierwsze są niewielkie i dyskretne, a po drugie wyglądem nie różnią się prawie niczym od oryginalnych elementów bankomatu.
Kopiarka z kamerką
Aby podrobić kartę, potrzebne jest zeskanowanie paska magnetycznego. Wykorzystywane są do tego urządzenia kopiujące, umieszczone w miejscu, gdzie kartę wkłada się do bankomatu. Rzecz jasna, żeby wykorzystać dane karty do wypłaty z bankomatu, potrzebny jest także jej PIN. Może on zostać sczytany z kamerki, ukrytej nad klawiaturą bankomatu lub poprzez specjalną nakładkę zamontowaną bezpośrednio na klawiaturę.
Najlepszym sposobem uniknięcia skimmingu jest korzystanie z bankomatów, które są monitorowane lub znajdują się bezpośrednio w placówkach banków. Mało prawdopodobne jest, że złodzieje zamontowali tam urządzenia sczytujące.
Jak się zabezpieczyć?
Rzecz jasna nie zawsze mamy taką możliwość, dlatego warto wyrobić w sobie nawyki, które z pewnością zmniejszą ryzyko kradzieży naszych pieniędzy.
- Podchodząc do bankomatu, zwróć uwagę na klawiaturę, czy nic nie odstaje i nie wystaje, czy jest na stałe przymocowana do bankomatu.
- Obejrzyj górną część bankomatu, czy nie znajdują się tam żadne elementy, których nie powinno w tym miejscu być.
- Zwróć także uwagę na czytnik, do którego wkładasz kartę, czy nie wystaje i czy nie ma na nim dziwnej plastikowej nakładki.
- Podczas wprowadzania kodu PIN, zawsze zasłaniaj drugą dłonią klawiaturę.
- Jeśli tylko zauważysz podejrzane transakcje na koncie, szczególnie pochodzące z zagranicy, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem!
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz