„Za życiem”. Rodzice będą mogli dorobić do świadczenia pielęgnacyjnego?
Istotnym elementem Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, wprowadzonego uchwałą Rady Ministrów z 20 grudnia 2016 r., jest aktywizacja zawodowa opiekunów osób z niepełnosprawnością. Czy oznacza to możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego? Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, nie mówi „nie”, studzi jednak oczekiwania.
Wspieranie aktywizacji zawodowej opiekunów osób z niepełnosprawnością to jeden z ważniejszych elementów Programu „Za życiem”. Dla przykładu, od 1 stycznia 2018 r. pracodawcy członków rodzin, opiekujących się osobą z niepełnosprawnością, będą mogli liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń zatrudnionych opiekunów do 1 tys. zł miesięcznie. Bezrobotni opiekunowie będą też mogli podjąć pracę w domu w formie telepracy, a ich pracodawca otrzyma na utworzenie takiego stanowiska grant do wysokości 12-krotności minimalnej pensji.
- Mówimy w tych rozwiązaniach o opiekunach dzieci niepełnosprawnych, bo przecież dziecko niepełnosprawne, osoba niepełnosprawna, jest w rodzinie i opieką zajmuje się przede wszystkim ta osoba, która rezygnuje z pracy i pobiera świadczenie pielęgnacyjne, ale także cała rodzina osoby niepełnosprawnej – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.
Opiekunowie to także rodzina
Wiadomo jednak, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje tylko wówczas, gdy rezygnuje lub nie podejmuje się zatrudnienia, by opiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością. Dlatego zasadne było pytanie red. Prusinowskiego, czy jednak opiekunowie będą mogli do świadczenia dorabiać.
- W tej chwili mówimy tylko o tym, że nie chodzi tylko o osobę, która wprost się opiekuje, dotyczy to także tych opiekunów, którzy nie pobierają świadczeń pielęgnacyjnych, a mają trudności ze znalezieniem się na rynku pracy – mówił o zapisach Programu „Za życiem” minister Michałkiewicz.
Wypatrujący nadziei na możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego powinni jednak zwrócić uwagę na słowa, które minister wypowiedział chwilę wcześniej.
- [Program „Za życiem” – przyp. red.] będzie wprowadzany zmianami ustaw i oczywiście wprowadzając zmiany w ustawie będziemy konsultować to ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.
Cała rozmowa z Krzysztofem Michałkiewiczem jest do wysłuchania na stronie internetowej Radia Plus.
Komentarze
-
chory kraj
13.01.2017, 14:15Jak widać mamy chory kraj a jeszcze bardziej chorych rządzacych, także nie ma najmniejszej szansy na mądre i racjonalne rozwiązania. Wszystko sprowadza sie raczej do napychania prywatnych kieszeni przedsiębiorców.odpowiedz na komentarz -
Dorabianie nie zawsze jest możliwe
10.01.2017, 14:17Bzdury! Większość Opiekunów Osób Niepełnosprawnych niby to jak ma pójść do pracy? A chorym kto się zajmie? No chyba, że wspaniałomyślni politycy myślą też o wprowadzeniu dla każdego potrzebującego Asystenta Osoby Niepełnosprawnej - oczywiście na koszt państwa.odpowiedz na komentarz -
Brednie.
09.01.2017, 19:49"- W tej chwili mówimy tylko o tym, że nie chodzi tylko o osobę, która wprost się opiekuje, dotyczy to także tych opiekunów, którzy nie pobierają świadczeń pielęgnacyjnych, a mają trudności ze znalezieniem się na rynku pracy – mówił o zapisach Programu „Za życiem” minister Michałkiewicz." Bo to oznacza, ze chodzi o opiekunów osób do 16 r. ż. orzeczonych bez punktu 7, albo po 16 orzeczonych w stopniu lekkim bądź umiarkowanym. Albo z 7/znacznym, ale nie rezygnujących z zatrudnienia. Pomysł kretyński, bo mało, że PFRON płaci za zatrudnianie - w tym fikcyjne - samych ON, to teraz dołoży pracodawcom dla opiekunów, którzy i tak pracują. Dofinansowanie "do 1 tys." oznacza, że dołożą 200,- brutto, a nawet jeśli 1000,- brutto to ile to wyjdzie na rękę? I w jakich przypadkach? W dodatku w programie jest ujęte tak, jakby szło o tych na ŚP, dzięki czemu kupa ludzi się na to rzuci, utracą prawo do świadczenia, a w międzyczasie zmajstrowany zostanie przepis albo wieść tajemna, żeby uzasadniać "Ale pani pomimo orzeczenia pracowała, czyli pani może, czyli ta opieka nie jest tak wymagana, czyli świadczenia nie będzie, proszę sobie dalej pracować.". W telemarketingu za 300,- miesięcznie. Ustawy i teraz są "konsultowane". I co z tego wynika? Zupełnie nic.odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz