Jednak nie będzie można dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego
Wczesne wspomaganie w każdym powiecie, opieka wytchnieniowa jeszcze w tym roku, a wsparcie nie tylko dla dzieci do 18 roku życia. Takie informacje o Programie kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” padły podczas konferencji prasowej, która 10 stycznia 2017 r. odbyła się w Ministerstwie Rodziny, Pracy Polityki Społecznej.
Na konferencji przedstawiono zadania, jakie w ramach Programu „Za życiem” będą realizowane przez Ministerstwa: Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Zdrowia oraz Edukacji Narodowej.
Skoordynowana opieka bez kolejek
- To program dla mam, dzieci i całych rodzin, który Narodowy Fundusz Zdrowia będzie koordynował, i nikt nie pozostanie sam – mówił o zadaniach swojego resortu wiceminister zdrowia, Jarosław Pinkas. – Do tej pory wszystkie nasze świadczenia były poddane pewnej dyspersji, trzeba było ich szukać, nie były skoordynowane. NFZ doprowadził do kompleksowości usług.
Rola Ministerstwa Zdrowia w realizacji Programu „Za życiem” rozpoczyna się już na etapie ciąży.
- Kobieta, która ma trudną ciążę, nie będzie pozostawiona sama, będzie miała przewodnika, a w miejscu, gdzie odbędzie się poród, będzie miała dostęp do wszystkich świadczeń i specjalistów – tłumaczył minister Pinkas. – Będzie miała tam pełen dostęp do zabiegów diagnostycznych i wszelkich możliwych do dokonania na świecie operacji przeprowadzanych w łonie matki, a później opieka psychologiczna i kompleks działań związanych z dalszą opieką i rehabilitacją. Usługi te nie będą w żaden sposób limitowane przez NFZ, a dzieci z niepełnosprawnością nie będą musiały czekać w kolejce do specjalistów.
Powiatowe wczesne wspomaganie
Zgodnie z całościową filozofią wspierania osób z niepełnosprawnością, która przyświeca autorom Programu „Za życiem”, dziecko z niepełnosprawnością ma płynnie przejść na dalszych etapach życia do kolejnych form wsparcia, oferowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- W programie jest zawarte zadanie powołania nowych lub stworzenia, na bazie już istniejących placówek, ośrodków wczesnego wspierania rozwoju, powiatowych koordynacyjno-rehabilitacyjnych ośrodków opiekuńczych – tłumaczyła podczas konferencji Teresa Wargocka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN). – Chodzi o to, by samorząd powiatowy, który ponosi pełną odpowiedzialność, jeśli chodzi o edukację dzieci niepełnosprawnych, podjął się również wczesnego wspomagania rozwoju.
MEN szacuje, że w tych powiatowych ośrodkach rehabilitacyjno-opiekuńczych pomoc otrzyma ok. 20 proc. dzieci do 7. roku życia. Zadanie to ma być sfinansowane ze środków Programu „Za życiem”.
Opieka wytchnieniowa jeszcze w tym roku
Jednak zdecydowanie najwięcej zadań do wykonania ma Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które na konferencji reprezentował Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Krzysztof Michałkiewicz.
- 3,7 mld zł jest przewidzianych na cele związane z realizacja Programu „Za życiem” przez pięć lat w budżecie państwa; w tym roku chcemy wydać dodatkowo na realizację programu 511 mln zł – poinformował Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – W tej chwili przygotowaliśmy pierwsze zmiany ustawowe, które są niezbędne, by był on w tym roku realizowany. W plan pracy Rady Ministrów został wpisany projekt zmian Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Da on szansę na uruchomienie pierwszych działań.
Jednym ze sztandarowych działań w ramach Programu „Za życiem” jest wprowadzenie opieki wytchnieniowej dla opiekunów.
- Myślimy przede wszystkim o opiece wytchnieniowej – powiedział minister Michałkiewicz. – Sfinansujemy 120 godzin takich usług, by opiekunowie mieli szansę czy to na urlop, czy na załatwienie swoich spraw – powiedział minister Krzysztof Michałkiewicz.
Podkreślił, że usługi w ramach opieki wytchnieniowej będą świadczone przez wykwalifikowanych opiekunów lub w specjalistycznych ośrodkach, by dać rodzicom gwarancję, że ich dzieci będą we właściwych rękach.
Powstaje program mieszkaniowy
Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział też powstanie klubów absolwenta przy warsztatach terapii zajęciowej (WTZ), rozszerzenie sieci środowiskowych domów samopomocy (ŚDS) na wszystkie powiaty oraz udostępnienie ich usług najbardziej potrzebującym wsparcia, np. osobom z autyzmem.
- Przewidujemy dodatkowe dofinansowanie dla tych ŚDS-ów, które będą takie miejsca tworzyły –zapowiedział Krzysztof Michałkiewicz. – Myślimy o uruchomieniu programu mieszkaniowego, mieszkań wspieranych i chronionych dla osób niepełnosprawnych. Chcemy także, żeby w ramach programu Mieszkanie plus były mieszkania dostosowane do potrzeb rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.
Albo świadczenie, albo praca
Innym priorytetem resortu rodziny jest aktywizacja zawodowa członków rodziny osoby z niepełnosprawnością, nie będących opiekunem pobierającym świadczenie pielęgnacyjne, oraz samych opiekunów po ustaniu opieki, np. po usamodzielnieniu się podopiecznego.
- Mówimy oczywiście o ułatwieniach dla osób, które skończyły opiekować się swoim niepełnosprawnym członkiem rodziny i dla tych członków rodziny, którzy wprost nie sprawują opieki, a nie tych, którzy pobierają świadczenie pielęgnacyjne – podkreślił. – Te osoby mają tak dużo zajęć związanych z opieką nad dzieckiem, że trudno sobie wyobrazić, byśmy chcieli wysyłać je dodatkowo do pracy.
Pełnomocnik Rządu zapowiedział, że przygotowywane projekty ustaw będą szeroko konsultowane ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Wsparcie niezależnie od wieku
Krzysztof Michałkiewicz odniósł się również do wątpliwości związanych z grupą docelową programu. W różnych punktach wprowadzającej go uchwały jest mowa o wspieraniu dziecka, co budziło obawy u rodziców osób na tyle niesamodzielnych, które wymagają opieki niezależnie od tego, czy są pełnoletnie, czy nie.
- Wiemy, że ta opieka nie kończy się wraz z ukończeniem jakiegoś wieku przez dziecko, dlatego też zaczęliśmy mówić o programie wsparcia rodzin z osobą niepełnosprawną – mówił Krzysztof Michałkiewicz. – Chcemy, żeby wszystkie rodziny sprawujące taką opiekę miały dodatkowe wsparcie, tak by w razie różnych sytuacji kryzysowych mogły liczyć na pomoc.
Ze szczegółami Programu „Za życiem” zapoznać się można w naszym obszernym artykule.
Komentarz