Sztuka na wyciągnięcie ręki! Digitalizacja Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Kolekcjonowanie sztuki, a więc nabywanie dzieł, ich staranne przechowywanie i udostępnianie jest jednym z najważniejszych zadań galerii i muzeów. W ten sposób zachowywane jest dziedzictwo kulturowe, z którym mogą zapoznawać się obecne i przyszłe pokolenia, także te z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.
Digitalizacja to przekształcenie treści analogowej w cyfrową. W wypadku sztuk wizualnych to żmudny proces polegający na profesjonalnym sfotografowaniu każdego dzieła, w kilku ujęciach, z różnych stron oraz na zebraniu i usystematyzowaniu wszystkich dostępnych wiadomości o dziele i jego twórcy, m.in.: biogram artysty, tytuł dzieła, data jego powstania i data jego nabycia do kolekcji, wymiary i stosowana technika, opis formalny, interpretacja pracy.
Dzieła do podziwiania w internecie
Fotografie dzieła i wszystkie informacje z nim związane, w trakcie digitalizacji zapisywane są na nośnikach elektronicznych, co pozwala na ich szybkie i wielokrotne odtwarzanie, porównywanie, czy łączenie ze względu na wybrane kryterium. Jest to obecnie najlepsza forma archiwizacji dóbr kultury i ich upowszechniania. Dzięki nowym technologiom komunikacyjnym mogą one być udostępniane milionom użytkowników na całym świecie za pomocą Internetu.
W Galerii Bielskiej BWA w ramach programu Kultura Cyfrowa, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, digitalizacji poddano 500 dzieł z kolekcji galerii, które będzie można oglądać poprzez stanowisko komputerowe w galerii. Jednocześnie stworzono także serwis internetowy kolekcja.galeriabielska.pl, który umożliwia poznanie 380 zdigitalizowanych prac, posiadających licencję na publikację cyfrową.
Dostępność sztuki
Cyfrowe zarchiwizowanie Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA to także początek udostępniania zbiorów niewidomym i słabowidzącym. Pracownicy galerii uczestniczyli w warsztatach dotyczących nawiązywania kontaktu i udzielania pomocy osobom niewidomym w miejscach publicznych. Poznali także zasady opisu dzieła sztuki, by był on przystosowany do potrzeb osoby niewidomej. Z kolekcji wybrano 20 prac, które opatrzono opisem dźwiękowym − audiodeskrypcją.
− Audiodeskrypcja w polskich muzeach i galeriach nadal nie jest powszechna, tak jak ma to miejsce, przykładowo w Wielkiej Brytanii. Tym bardziej cieszy przedsięwzięcie Galerii Bielskiej BWA – mówi Barbara Szymańska, wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja. - To nowe miejsce z audiodeskrypcją na mapie Polski i duża szansa na podniesienie poziomu edukacji wizualnej niewidomych i słabowidzących, często wykluczonych z pełnego uczestnictwa w życiu kulturalnym
Digitalizację Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura Cyfrowa.
Fundacji Audiodeskrypcja, organizacji społecznej powołanej przez osoby niewidome, która dąży do udostępniania w sposób kompleksowy kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz