Córka wywalczyła świadczenie pielęgnacyjne za opiekę nad matką. To 1406 zł zamiast 520
Kobieta sprawująca opiekę nad niesamodzielną matką otrzyma świadczenie pielęgnacyjne. Taką decyzję podjęło Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) – informuje na swojej stronie Rzecznik Praw Obywatelskich. Świadczenie to przyznane zostało z datą wsteczną, od 1 lipca 2013 r., czyli od dnia, w którym dokonano zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
SKO podjęło taką decyzję, uwzględniając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), wydany na podstawie skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). Zdaniem ekspertów z Biura RPO jest to krok w stronę realizacji wyroku Trybujnału Konstytucyjnego, który uznał różnicowanie opiekunów za sprzeczne z Konstytucją.
- Powyższa decyzja organu odwoławczego wskazuje na możliwość skutecznego ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne przez opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych pomimo braku wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego – komentuje tę decyzję Lesław Nawacki, dyrektor Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze RPO. – Nie może budzić zatem wątpliwości, że odmowa prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na wiek osoby niepełnosprawnej już w chwili jej wydania naruszała prawa podmiotowe opiekunki osoby dorosłej.
Jak do tej pory wyrok Trybunału, do którego odnosi się w swojej opinii dyrektor Nawacki, nie został wykonany. Pomimo tego część opiekunów osób dorosłych zdecydowała się na dochodzenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w postępowaniu administracyjnym oraz przed sądami administracyjnymi. Ich działania są wspierane m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który zgłasza w miarę możliwości udział w takich postępowaniach.
Komentarz