Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łódź: wystawa „Malarstwo w terapii”

03.07.2009
Autor: PAP, fot: sxc.hu

Wernisaż prac malarskich osób z uszkodzonym słuchem można oglądać na wystawie „Malarstwo w terapii” prezentowanej od 2 do 16 lipca w Łodzi. Ekspozycja jest zbiorem prac 30 artystów zarówno amatorów jak i profesjonalistów, które powstały na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

- Plenery malarskie organizowane są od 1995 roku przez Polski Związek Głuchych Oddział w Łodzi i Fabrykę Twórczego Myślenia - wyjaśniła Małgorzata Kowalska, specjalistka ds. rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Na wystawie zobaczyć można prace, które wygrywały wcześniejsze plenery i wzbudzały największe zainteresowanie odbiorców. Prace osób z uszkodzonym słuchem są entuzjastycznie przyjmowane. Kowalska liczy, że i łódzka wystawa przyciągnie także osoby, które dotąd nie miały styczności z pracami tej społeczności.

Polski Związek Głuchych Oddział w Łodzi nawiązuje kontakty z podobnymi ośrodkami w całej Polsce, gdzie osoby z uszkodzonym słuchem tworzą swoje prace. Wcześniejsze plenery odbywały się między innymi nad morzem, w górach i na Kaszubach. Prace artystów wystawiane były także poza granicami kraju. „Malarstwo w Terapii” jest często pierwszym krokiem do zainteresowania pracami. Po wystawie zdarza się, że autorzy nawiązują współpracę z galeriami w Polsce, dostają propozycję plenerów zagranicą, albo trafiają się chętni do kupienia ich dzieł.

- U osób z uszkodzonym słuchem mamy do czynienia z kompensacją, czyli brak funkcjonowania jednego ze zmysłów jest rekompensowane przez wrażliwość innego. W tym wypadku jest to duża wrażliwość wzrokowa i wysublimowane gesty. Osoby niesłyszące często wyrażają siebie przez malarstwo, fotografię, pantomimę, a także język migowy. Sztuka jest dla nich jest łatwym sposobem wyrażania siebie i chcemy to pokazywać - mówiła Kowalska.

Wystawę „Malarstwo w Terapii” można ją oglądać w Galerii Urzędu Miasta Łodzi.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas