Renta dla emeryta? Wykluczone. Zakończył się przegląd systemu emerytalno-rentowego
Wprowadzenie reguły, w ramach której po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy – to jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), będącej efektem dokonanego przeglądu systemu emerytalno-rentowego, przyjętego przez rząd.
Mówił o tym na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny podsekretarz stanu w MRPiPS, Marcin Zieleniecki.
- Podczas nowelizacji ustawy o rentach i emeryturach w 2005 r. nie dostrzeżono tego problemu, że po osiągnięciu wieku emerytalnego nie byłoby możliwości uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy – podkreślił. – Rencista z tytułu niezdolności do pracy przechodzi do statusu emeryta z urzędu, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Problem polega na tym, że nie dostrzeżono problemu możliwości ubiegania się o orzeczenie o niezdolności do pracy, a więc także renty z tytułu niezdolności do pracy, po osiągnięciu wieku emerytalnego. Rozpoznano tylko przejście ze statusu rencisty do statusu emeryta, ale nie ma przepisu wprost w ustawie, który wykluczałby możliwość ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy przez osobę, która ma już ustalone prawo do emerytury. W związku z tym ingerencja ustawodawcy wydaje się być tutaj konieczna.
Kontrowersje wokół dorabiania
Choć reszta proponowanych zmian w systemie emerytalno-rentowym, jak np. kontrowersyjne ograniczenie lub całkowity zakaz łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem emerytury, nie są jeszcze przesądzone, to ta zmiana, według ministra, jest raczej pewna.
- To parlament podejmuje decyzję – zaznaczył.
Zapis o braku możliwości dorobienia na emeryturze krytykowały posłanki PO Marzena Okła-Drewnowicz i Magdalena Kochan.
„Ograniczenie łączenia pracy zarobkowej i pobierania emerytury może zostać zrealizowane w różnych wariantach – czytamy w dokumencie o przeglądzie systemu emerytalno-rentowego. – Należy również rozważyć kwestię oparcia podstawy zmniejszenia lub zawieszenia świadczenia na faktycznej kwocie osiąganych przychodów, a nie na oświadczeniu osoby zainteresowanej, która określa zamiar osiągania przychodu w wysokości powodującej lub nie powodującej zmniejszenie lub zawieszenie. Wprowadzenie powyższego rozwiązania w życie pozwoliłoby na znaczne zmniejszenie kwot nienależnie pobranych świadczeń oraz liczby zobowiązanych do ich zwrotu.”
Spadnie liczba rencistów
W dokumencie podkreśla się najważniejsze zmiany dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Od października tego roku będzie to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jedną z tych zmian jest przyznawanie emerytur z urzędu zamiast rent z tytułu niezdolności do pracy w niższym wieku. Spowoduje to wzrost wydatków funduszu emerytalnego, a spadek wydatków funduszu rentowego. Spadnie liczba przyznawanych rent z tytułu niezdolności do pracy. Część osób, które obecnie skorzystałaby z prawa do renty, w warunkach podwyższonego wieku emerytalnego, przejdzie na emeryturę.
W dokumencie proponuje się także m.in. rozszerzenie katalogu tytułów podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym o osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o dzieło oraz aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Komisja przyjęła przedstawioną przez wiceministra Zielenieckiego informację o przeglądzie systemu emerytalno-rentowego, wraz z wnioskiem posłanki Magdaleny Kochan o powrót do dyskusji na ten temat podczas posiedzenia Komisji na przełomie maja i czerwca.
Komentarz