Powstała książka kucharska dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Czytelna, przejrzysta i do samodzielnego wykonania przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną – taka jest książka kucharska dietetyczki z cukrzycą Ewy Dygaszewicz, która powstała po półrocznych warsztatach kulinarnych ze zdrowego żywienia dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
Uczestnikami szkolenia byli diabetycy (członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków), osoby ze stwardnieniem rozsianym (członkowie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego) oraz osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i dysfunkcjami poznawczymi (podopieczni Fundacji ADAPA).
- Ta grupa osób, z powodu zmniejszonej aktywności fizycznej lub słabej oceny własnych potrzeb ma często zaburzony metabolizm, a więc problemy z nadwagą lub niedożywieniem – mówi Ewa Dygaszewicz. – Niewłaściwa dieta prowadzi niejednokrotnie do wtórnej niepełnosprawności. Ograniczone są również często możliwości samodzielnego przygotowania posiłków.
Klarowna szata graficzna
Dzięki tego typu warsztatom osoby z niepełnosprawnością miały okazję poznać zasady zdrowego odżywiania i nauczyć się w praktyce tworzyć dostosowane do swojej diety potrawy. Oprócz tego, efektem szkoleń jest także książka kucharska, zawierająca przepisy omawiane na warsztatach.
- Ta pozycja została rozdana uczestnikom projektu. Proste przepisy opracowałam w sposób schematyczny i obrazkowy – powiedziała autorka książki. – Taka forma graficzna daje możliwość utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych i pokazuje jak na co dzień przyrządzać zdrowe potrawy. Pomaga również rodzinom i opiekunom osób z niepełnosprawnościami w ich żywieniu oraz podnosi świadomość istotnej roli jaką stanowi zbilansowana dieta w zachowaniu zdrowia.
Projekt „Edukacja żywieniowa osób niepełnosprawnych” finansowany był ze środków PFRON będących w dyspozycji Urzędu Miasta Gdynia.
Ewa Dygaszewicz - dietetyk, edukatorka diabetologiczna, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koła Miejskiego w Gdyni oraz wiceprzewodnicząca Społecznej Powiatowej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Gdyni. Choruje na cukrzycę typu 1 od 20 lat.
Dodaj odpowiedź na komentarz
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Komentarz