Boją się, że stracą pracę. Ukrywają niepełnosprawność
Ponad połowa (58 proc.) pracowników z niepełnosprawnością czuje się zagrożona utratą pracy, a niewiele mniej (53 proc.) z nich doświadczyło przykrości w pracy przez swoją niepełnosprawność – podaje brytyjska organizacja dla osób z niepełnosprawnością Scope, która przeprowadziła w Wielkiej Brytanii badania na ten temat.
Przeprowadzone przez Scope badanie wykazało, że:
- jedna na pięć (21 proc.) osób z niepełnosprawnością ukrywa swoją niepełnosprawność przed pracodawcą,
- jedna osoba na osiem (13 proc.) jest pomijana przy awansie,
- jedna na cztery (24 proc.) przyznaje, że jej obecny pracodawca nie udziela wsparcia związanego z jej niepełnosprawnością.
Kłody pod nogi
- Jestem niepełnosprawna od pięciu lat, a od trzech lat poruszam się na wózku – mówi Catherine, 47-latka z Yorkshire. – Pracowałam u mojego pracodawcy 13 lat, kiedy zaczęły się moje problemy. Twardo walczyłam, by zdrowie nie wpływało na pracę i by dostać potrzebne wsparcie w postaci dostosowanego miejsca pracy. Poprosiłam o bardzo drobny szczegół tego dostosowania, ale mój pracodawca powiedział, że nie pasuję do tej pracy i że jeśli pójdę na zwolnienie lekarskie, moja posada będzie zagrożona.
- Nie ma żadnej przyczyny, dla której ktoś z niepełnosprawnością miałby być dyskryminowany w pracy lub czuć się zagrożony jej utratą – ten poziom wykluczenia w miejscu pracy jest niedopuszczalny – przyznaje Mark Atkinson, dyrektor generalny Scope. – Wyniki badania pokazują, że pracodawcy i rząd muszą zrobić znacznie więcej, by wspierać osoby z niepełnosprawnością w ich miejscu pracy. Ludzie z niepełnosprawnością są zachęcani do podjęcia pracy i rozwoju kariery, ale rynek pracy rzuca im kłody pod nogi.
Różnica w poziomie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością i pełnosprawnych wynosi prawie 30 proc. Brytyjski rząd zobowiązał się do poprawienia szans osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. W związku z tym od 31 października 2016 r. do 17 lutego 2017 r. trwały konsultacje społeczne pod nazwą „Green Paper on work, health and employment” (można to przetłumaczyć jako „Zielona księga nt. pracy, zdrowia i zatrudnienia”).
Cały tekst w języku angielskim jest dostępny na stronie Scope.
Komentarze
-
jakie wy bzdury wypisujecie w uk każda frma zaznacza, że nie ma dyskryminacji wiem bo pracowałem żenująceodpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz