Chcesz dodatkowy urlop – pokaż orzeczenie
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało założenia kolejnej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej, społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 28 lipca, nowela została zaakceptowana przez Radę Ministrów.
Tym razem zmiany polegają na doprecyzowaniu pewnych przepisów wprowadzonych do ustawy wraz z jej nowelizacją obowiązującą od 1 stycznia.
Pierwsza kwestia dotyczy dodatkowych uprawnień pracowniczych osób z niepełnosprawnością. Pracownik z niepełnosprawnością będzie mógł ubiegać się o dodatkowy urlop, lub krótszy wymiar czasu pracy wtedy, gdy przedstawi pracodawcy orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli chodzi o dodatkowy urlop, to po zmianach w ustawie, pracownik nabędzie nabywał do niego prawo dopiero po roku pracy.
Druga kwestia to zmiana definicji doraźnej opieki medycznej. Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Prywatnych pomysł nowe sformułowanie doprowadzi do tego, że zakłady pracy chronionej będą musiały zatrudniać pielęgniarki i lekarzy na etatach, co oznacza wzrost kosztów funkcjonowania firm. Do tej pory większość z nich podpisywała umowy na opiekę medyczną z prywatnymi lecznicami.
Edyta Sieradzka, ekspert ds. finansowania i refundacji PFRON uważa, że zmian tych przepisów należy się spodziewać nie wcześniej niż na początku przyszłego roku.
Komentarz