Prawnik radzi: rehabilitacja w godzinach pracy?
Proszę o udzielenie informacji co do tego, czy przy znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności można odbywać rehabilitację w godzinach pracy, ale nie biorąc na ten czas urlopu wypoczynkowego ani też zwolnienia lekarskiego? Czy czas poświęcony na rehabilitację jest traktowany jako nieobecność usprawiedliwiona i płatna? Byłabym wdzięczna za podanie przepisu prawa, który uprawnia do złożenia prośby w tej sprawie u pracodawcy.
Jolanta J.
Katalog zdarzeń, które powodują, że szef ma obowiązek zwolnić pracownika z wykonywania obowiązków służbowych, określa Rozporządzenie MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.).
Żadna z regulacji omawianego rozporządzenia ani też żaden z przepisów prawa pracy nie obliguje pracodawcy do zwolnienia podwładnego na czas trwania zaleconych mu zabiegów rehabilitacyjnych. Należy więc uznać, że udzielenie pracownikowi dnia wolnego z tego powodu zależy wyłącznie od dobrej woli przełożonego. W takim przypadku czas rehabilitacji może zostać potraktowany jako usprawiedliwiona, nieodpłatna nieobecność w pracy. Co ważne, pracodawca, który zgadza się na takie rozwiązanie, nie może żądać od pracownika odpracowywania czasu spędzonego na rehabilitacji. Są jednak wyjątki.
WAŻNE! Warto jednak podkreślić, że istnieją wyjątkowe sytuacje, w których pracodawca zobligowany jest zwolnić pracownika na czas zabiegów rehabilitacyjnych. Obowiązek taki wynika z przepisów Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.). Stosownie do art. 20 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy, pracownik o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy (z zachowaniem wynagrodzenia) w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy. Jest to jednak jedyny, ustawowo przewidziany, przypadek, w którym pracodawca musi udzielić zwolnienia podwładnemu udającemu się na rehabilitację.
Oprócz tego pracownikowi z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowa przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek: „Art. 17. Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy”.
Komentarze
-
Bardzo dobra informacja tylko brak interpretacji czy dotyczy to zatrudnienie na umowę o pracę czy na zlecenie z ZUS
03.02.2023, 13:46Dzięki tej informacji więcej czasu będzie miał sędzia w sądzie pracy na rozwiązanie podobnych sprawodpowiedz na komentarz -
Ja
30.12.2022, 17:30A co w przypadku kiedy należy się osobie z orzeczeniem 30min na tzw"rechabilitacje"cwiczenie w pracy ale nie na mnie kto zastąpić w tym czasie na moim stanowisku pracy?czy te 30 min mogę sobie odliczyć co dziennie od godzin pracy i np.wyjsc wczesniej? I czy się sumują?odpowiedz na komentarz -
A co jeśli....
11.04.2022, 16:04A co, gdy jako osoba niepelnosprawna opiekuję się dwojgiem dzieci poniżej 8 r.ż. czy brak możliwości zorganizowania im opieki po 16 czyli poza godzinami mojej pracy, jest przesłanką do udzielenia mi zwolnienia od pracy na czas zaleconych zabiegów leczniczych. W rzekome wspieranie mej samodzielności muszę zaangażować dodatkowe osoby, aby odbyć rehabilitację poza godzinami pracy.odpowiedz na komentarz -
Rehabilitacja
23.11.2018, 18:16Czy należy mi się urlop z tytułu rehabilitacji na kręgosłup syna 16letniego?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz