Brytyjski Parlament Niepełnosprawnych
Wszystko wskazuje na to, że Pierwszy Brytyjski Parlament Niepełnosprawnych będzie mógł obsadzić jedynie 80 ze 180 mandatów.
Parlament został powołany przez Brytyjską Radę Niepełnosprawnych (The British Council of
Disabled People). Jej dyrektor, Andy Rickell mówi, że nominacje wciąż spływają, ale liczba nie
zbliża się do oczekiwanej przez organizację liczby kandydatów.
Najbliższe zgromadzenie parlamentu odbędzie się w Brimingham 3-5 października 2003 roku.
Na razie zarejestrowało się 50 osób (dane z 21 sierpnia). Nie ma więc szans na przeprowadzenie zaplanowanych wyborów, podczas których niepełnosprawni, głosując w swych lokalnych okręgach, wybieraliby swoich reprezentantów. Pomimo tego, Andy Rickell nadal wierzy, że zwołanie parlamentu odniesie sukces.
Siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt osób w parlamencie, to, jak twierdzi Andy Rickell "dobra liczba", biorąc pod uwagę fakt, że nie mogą oni liczyć na zapewnienie jakichkolwiek środków na uczestnictwo. Prawdopodobnie oznacza to, że można spodziewać się większej ilości głosujących w parlamencie, niż było na konferencji Brytyjskiej Rady Niepełnosprawnych.
Andy Rickell twierdzi, że problem z ilością zgłoszeń spowodowany jest brakiem funduszy. Powołanie parlamentu stało się możliwe dzięki subwencji wysokości 50 000 funtów, przyznanej z okazji Europejskiego Roku Niepełnosprawnych. Jednak pozostałe wysiłki podjęte w celu zdobycia funduszy okazały się bezskuteczne. Poważną przeszkodę dla członków stanowi brak możliwości ufundowania stypendiów i konieczność samodzielnego pokrywania wydatków.
Rickell miał nadzieję, że Rada będzie mogła zaoferować chociaż limitowane dotacje. Niestety, kandydaci muszą mieć ze świadomość, że za udział za udział w pracach nie otrzymają żadnych pieniędzy. Gdyby istniały odpowiednie fundusze prawdopodobnie byłoby dużo więcej zainteresowanych.
Pomimo niewielkiej liczby zgłoszeń, Andy Rickell jest przekonany o wyjątkowym sukcesie parlamentu. W trakcie sesji pytań na pytania członków parlamentu odpowiedzą bowiem osoby publiczne, zajmujące się problemem niepełnosprawności. W sesji wezmą udział: Maria Eagle, Bert Massie (członkowie brytyjskiego Parlamnetu) oraz rzecznik partii Liberalnych Demokratów - Paul Holmes.
Według Rickella innym ważnym zadaniem parlamentu będzie wprowadzenie poprawek do proponowanej Ustawy o Prawach Niepełnosprawnych (Disabled Peoples'Rights and Freedoms Bill), propozycji nowego aktu prawnego stworzonego przez koalicję "Our Rights Now" (Teraz Nasze Prawa), organizacji osób niepełnosprawnych.
Po poprawieniu przez parlament pakiet aktów prawnych zostanie przedstawiony w parlamencie Westminster 29 października, jako propozycja przyszłej ustawy.
Parlament Niepełnosprawnych Zjednoczonego Królestwa odbierany był od początku jako pomysł kontrowersyjny. Zyskał zainteresowanie tylko kilku prominentnych osób niepełnosprawnych. Według Anne Belg, prawnika, członka parlamentu z Aberdeen South i osoby jeżdżącej na wózku, pomysł jest wadliwy i niepraktyczny.
Jej zdaniem organizatorzy powinni wziąć pod uwagę, że ludzie niepełnosprawni nie posiadają zazwyczaj dużych dochodów i nie mogą zatem pozwolić sobie na opłacenie własnych wydatków podróży.
W jej opinii 50 000 funtów lepiej byłoby wykorzystać zachęcając niepełnosprawnych do wstąpienia
do istniejących demokratycznych organizacji.
Jej zdaniem także parlament być może miałby jakąś władzę moralną, ale żadnej legislacyjnej.
Prawdziwym problemem jest niewystarczająca reprezentacja niepełnosprawnych w istniejących
instytucjach demokratycznych i lepiej byłoby umożliwić im dostęp do instytucji, w których mogliby
podejmować prawdziwe decyzje.
Według Andy Rickella, że decyzje dotyczące dalszej działalności Parlamentu Osób Niepełnosprawnych zostaną podjęte na jego najbliższej sesji.
Brytyjska Rada Osób Niepełnosprawnych została założona w 1981 roku przez osoby niepełnosprawne, aby promować równość i pełne uczestnictwo niepełnosprawnych w brytyjskim społeczeństwie. Rada jest reprezentacją 126 organizacji osób niepełnosprawnych działających w Wielkiej Brytanii. Do rady należy 350 000 osób niepełnosprawnych.
Więcej informacji o Brytyjskim Parlamencie Niepełnosprawnych i Brytyjskiej Radzie Niepełnosprawnych można znaleźć na stronie http://www.bcodp.org.uk/
Źródło: BBC Ouch!
Opracowała Anna Bartuszek, Joanna Pertkiewicz
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz