Wsparcie dla osób z autyzmem
W Polsce żyje co najmniej 30 tys. osób z autyzmem. Wiele z nich jest świadomych swojego stanu i chce go zmienić, czyniąc swoje życie bardziej aktywnym. Aby im to umożliwić, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt systemowy "Wsparcie osób z autyzmem" w partnerstwie z 9 Organizacjami z Porozumienia AUTYZM-POLSKA. Jego celem jest wypracowanie koncepcji aktywizacji społeczno-zawodowej dla osób z tej grupy społecznej. Projekt potrwa do końca lutego 2010 r.
Autyzm to złożone, trudne do zdefiniowania, biologicznie uwarunkowane zaburzenie rozwojowe. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i w kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem inaczej odbierają obrazy, dźwięki, dotyk. Wiele z nich reaguje nadwrażliwie na hałas, światło, zapach. Tworzą one swój wewnętrzny, specyficzny obraz świata i mają trudności z budowaniem więzi i okazywaniem emocji w sposób, który zwykliśmy uważać za powszechny. Aby sprawnie funkcjonować, osoby z tego rodzaju zaburzeniami potrzebują nie tylko stałej opieki, ale też odpowiedniego środowiska.
Szacuje się, że ogólna liczba osób z autyzmem w naszym kraju to przynajmniej 30 tys. Konkretne dane nie są znane, ponieważ w Polsce diagnostyka autyzmu jest wciąż słabo rozwinięta. Nie ma też systemu rejestracji osób z diagnozą autyzmu.
Autyzm staje się coraz większym problemem społecznym, ale dla dorosłych osób z autyzmem wciąż brakuje odpowiednich form aktywizacji. Problem wykluczenia społecznego, w tym wykluczenia z rynku zatrudnienia, dotyczy ok. 10 tys. osób. Ponieważ mają one trudności z adaptacją w nowym miejscu, dostosowaniem się do nowej sytuacji i z komunikacją, często ich udział w życiu społecznym ogranicza się jedynie do edukacji. Zwykle nie podejmują pracy, choć nabyły pewne umiejętności zawodowe.
W ramach projektu „Wsparcie osób z autyzmem” Fundacja SYNAPSIS we współpracy z PFRON oraz ośmioma innymi organizacjami z Porozumienia AUTYZM-POLSKA pracuje obecnie nad Koncepcją Aktywizacji Społeczno-Zawodowej dorosłych osób z różnymi odmianami autyzmu (także autyzm atypowy i Zespół Aspergera) i innymi całościowymi zaburzeniami rozwojowymi.
Partnerzy projektu zbierają w całej Polsce dane o kompetencjach i problemach osób z autyzmem. 250 wybranych uczestników programu otrzyma różnego rodzaju wsparcie, a dla każdej z nich zostanie przygotowana indywidualna ścieżka rozwoju społecznego i zawodowego. Kilkunastoosobowa grupa będzie skierowana do zakładów aktywizacji zawodowej i na warsztaty terapii zajęciowej. Część beneficjentów znajdzie zatrudnienie w firmach społecznych. Zebrane informacje i doświadczenia pozwolą na określenie właściwych potrzeb osób z autyzmem i umożliwią zaplanowanie i wdrożenie najlepszych rozwiązań w skali ogólnokrajowej.
To nie pierwszy projekt aktywizacji zawodowej osób z autyzmem realizowany przez SYNAPSIS. W 2007 r. Fundacja uruchomiła w pierwsze w Polsce przedsiębiorstwo społeczne: Pracownię Rzeczy Różnych SYNAPSIS w Wilczej Górze pod Warszawą. Teraz pracują tam 24 osoby z autyzmem.
Projekt „Wsparcie osób z autyzmem” współfinansowany jest ze
środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu
Społecznego. Jego partnerami są:
- Państwowy Fundusz rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -
Warszawa
- Fundacja SYNAPSIS - Warszawa
- Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu - Wrocław
- Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Szczecinie
- Stowarzyszenie na Rzecz Autyzmu „Uczymy się żyć razem” -
Opole
- Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „ProFUTURO” -
Poznań
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” - Zielona
Góra
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym - Gdańsk
- Stowarzyszenie Św. Celestyna - Mikoszów k. Strzelina
- Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Lublinie
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.autyzm-dorosli.pl.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz