Integracja 3/2009
Przeczytacie w Integracji 3/2009
W wakacyjnym wydaniu „Integracji”, choć to ogórkowy sezon, podejmujemy kilka ważnych tematów, których nie warto odkładać na później.
W tym roku znacznie mniej osób pojedzie na turnusy rehabilitacyjne. Wiadomo, brak pieniędzy wymusza ograniczenia. Nie tylko jednak o pieniądze chodzi – batalia toczy się również o sposób organizacji turnusów i kryteria przyznawania prawa do tej formy rehabilitacji osobom zainteresowanym. Zanosi się na spore zmiany. Jak oceniają to organizatorzy i uczestnicy? – zorganizowaliśmy w redakcji debatę z udziałem zainteresowanych stron.
Kryzys odbija się nie tylko na turnusach, ucierpiały również programy i organizacje wspierane dotąd przez PFRON. Jak wygląda aktualnie sytuacja i jakie programy Fundusz wesprze w najbliższym czasie? – zasięgnęliśmy informacji u źródła, czyli rozmawialiśmy z dyrektor wydziału Programowania PFRON, Martą Lempart.
Osoby z niepełnosprawnością nie poradziłyby sobie z powrotem do normalnego życia bez wsparcia z różnych źródeł i zachęty do podjęcia walki. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji od lat we współpracy z Fundacją Sue Ryder pomaga zrobić ten Pierwszy Krok, poprzez konkretną pomoc finansowo-rzeczową wybranym osobom. Komu i w jaki sposób udało się pomóc, przeczytacie na łamach tego numeru. W tym roku kolejne osoby uzyskają pomoc…
Obok działań na rzecz wybranych osób, pojedynczych gestów dobrej woli, konieczne są zmiany na wielką skalę – systemowe, dotyczące całego środowiska. Przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych dobrze zorientowanych w problemach wynikających z niepełnosprawności zjednoczyli się i stworzyli wspólną reprezentację środowiska. Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością działa już pełnoprawnie i z nowo wybranym zarządem. Integracja towarzyszy jej od pierwszych chwil istnienia.
Zapewne niewiele osób spoza kręgu niesłyszących zdaje sobie sprawę z faktu, iż troje Polaków posługujących się językiem migowym może mieć poważne problemy z porozumieniem się, gdy każdy z rozmówców posłuży się inną odmianą tego języka. Czym PJM różni się od SJM, a kto posługuje się pidżynem? – poczytajcie o prawdziwej migowej Wieży Babel i szansach na rozwiązanie problemu sporej grupy ludzi.
Z jeszcze większym problemem muszą radzić sobie osoby, które nieoczekiwanie zapadają w sen. Konieczność zapadnięcia w kilkunastominutową drzemkę może dopaść narkoleptyka nie tylko w kościele czy podczas egzaminu, ale także za kierownicą samochodu…
Bardzo ciekawie wygląda świat z perspektywy komiksu. Tu wszystko jest możliwe i każdy problem daje się rozwiązać. O dziwo, bardzo wielu bohaterów ma różnego rodzaju niepełnosprawności – rekompensowane co prawda innymi nadzwyczajnymi umiejętnościami bądź właściwościami – supersłuchem, umiejętnością latania etc. Co ciekawe, jak się okazuje, ich twórcy w bardzo wielu wypadkach są osobami z niepełnosprawnością… Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że komiks ma działanie rehabilitacyjne. Przekonajcie się zresztą sami.
Na pewno działanie rehabilitacyjne mają muzyka i sport. Prezentujemy niecodziennych bohaterów. Utalentowana niesłysząca amerykańska mistrzyni koszykówki Tamika Cachings zdobywa laury w pełnosprawnych meczach na światowym poziomie. Duet z afrykańskich artystów z Mali Amadou&Mariam rozgrzewa parkiety i sale koncertowe całego świata. Artystom oraz ich fanom nie przeszkadza fakt, iż Amadou i Mariam są niewidomi.
Choć przed nami wakacje, to także okres wzmożonej aktywności przyszłych studentów poszukujących dla siebie uczelni. Zapraszamy do Krakowa! Jeśli zdecydujecie się na studiowanie w tym pięknym mieście, proponujemy połączyć wakacyjny wypad z rekonesansem przed nowym rokiem akademickim.
W tym wydaniu jak zwykle wiele porad prawnych, poradnik jak radzić sobie z upałem, jak praktycznie wykorzystać internet oraz jak założyć własną firmę.
Życzymy ciekawej lektury!
Zespół redakcyjny
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz