Ruszyły Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017!
W sobotę wieczorem, 18 marca, podczas uroczystej Ceremonii Otwarcia w austriackim Schladming zainaugurowano Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Austria 2017. To największe sportowe i społeczne wydarzenie 2017 roku, w którym startuje ponad 2700 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 państw. Równocześnie ze startem Igrzysk wystartowała w mediach społecznościowych kampania #Grajmyrazem, której celem jest zachęcenie do kibicowania zawodnikom, którzy rywalizują na sportowych arenach w Austrii.
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii to 62 osoby, w tym 46 zawodników, którzy od 18 do 24 marca startują w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym. Skład reprezentacji uzupełnia 13 trenerów i 3 członków kierownictwa, którzy będą wspierać naszych zawodników w trakcie zawodów.
„Przesłanie dla społeczeństwa”
„Za każdym razem, kiedy polscy sportowcy reprezentują nasz kraj za granicą jestem z nimi całym sercem” – napisała do zawodników Prezes Rady Ministrów Beata Szydło. „Jestem dumna z tego, że podejmują wyzwanie i stają do sportowej rywalizacji. Na szczególny szacunek, na szczególne docenienie, zasługują jednak Ci, którzy przezwyciężają samych siebie, by udowodnić, że niepełnosprawność nie jest w stanie zmusić ich do rezygnacji z uprawiania sportu. Członkowie Polskiej Reprezentacji Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii, chylę przed Wami czoła”
Igrzyska zainaugurowała wspaniała Ceremonia Otwarcia, niosąca przesłanie tolerancji, miłości i podkreślająca wagę sportowej rywalizacji w zgodzie z duchem fair play i olimpijskimi ideałami. Ceremonię Otwarcia Igrzysk uświetniły występy gwiazd światowego formatu, takich jak zdobywca dwóch nagród Grammy Jason Mraz, czy wykonująca promującą Igrzyska piosenkę „Fighter” wokalistka Helene Fischer.
- Zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą zdobywać medale dla całej Polski – powiedziała Anna Lewandowska, Prezes Olimpiad Specjalnych Polska. – Wierzę, że dzięki sportowi, który jest tak bliski każdemu z nas, Polacy zobaczą w osobach z niepełnosprawnością intelektualną wspaniałych ludzi, którzy po prostu w inny sposób odczuwają otaczający nas świat. I to jest nasze przesłanie dla całego społeczeństwa - dla zawodników Olimpiad Specjalnych ważniejsze niż medale Igrzysk i sukcesy na stadionach całego globu jest poczucie akceptacji tutaj – w naszym kraju.
Zrób zdjęcie z napisem #GrajmyRazem
Jednocześnie kibice w kraju pokazują, jak ważne jest dostrzeżenie i zaakceptowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną w naszym społeczeństwie. To jeden z celów kampanii #GrajmyRazem, która ruszyła właśnie w mediach społecznościowych. Akcja, w którą włączyli się m.in. Robert Lewandowski, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Kuba Wesołowski, czy Zygmunt Chajzer, polega na zamieszczaniu w internecie zdjęć z hasłem kampanii. Olimpiady Specjalne liczą, że Polacy licznie włączą się w tą akcję i wspólnie okażą wsparcie dla naszej reprezentacji i tysięcy osób z niepełnosprawnością intelektualną w całym kraju.
- Nasza akcja nie wymaga od internautów wiele wysiłku – wystarczy tylko aparat w telefonie i otwarte serce. Jednak jej efekt pokaże jak wielu nas, tak zwanych „zwykłych” Polaków, jest tak naprawdę „niezwykłych”: otwartych i gotowych na zawodników Olimpiad Specjalnych, ale też wszystkich osób z niepełnosprawnością intelektualną – stwierdziła Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska Joanna Styczeń-Lasocka.
5 milionów sportowców
Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5 milionów sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki i wielu, wielu innych.
Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Dzieci potrzebują uwagi dla ich zdrowia psychicznego nie tylko w Blue Monday
- Lublin: nowe centrum opiekuńczo-mieszkalne dla 20 osób z niepełnosprawnościami
- Zniesienie ubezwłasnowolnienia. RPO przedstawił swoje uwagi
- Kino bez barier. Program na luty
- ZUS apeluje w sprawie renty wdowiej – nie trzeba się spieszyć z wnioskiem
Dodaj komentarz