Prawnik radzi: Zaliczenie lat do renty
Jako epileptyk przeszedłem na rentę w 1993 r. Pracowałem
od września 1971 r. do końca 1983 r. Od tego czasu do końca 1983 r.
jak wielu nie miałem wpisanych składek ZUS-owskich. W związku z tym
ZUS zamiast 10 lat wówczas policzył mi 5 lat i zaniżył wskaźnik o
11 proc. miesięcznie. Nowa ustawa likwiduje składki zerowe na
korzyść minimalnej płacy. Czy mogę się teraz domagać, aby zaliczono
mi 10 lat do renty?
Jacek W. z woj. wielkopolskiego
Prawnik Anita Siemaszko: Od 1 stycznia 2009 r. nastąpiła znacząca zmiana dla tych, którzy nie mieli możliwości udowodnienia, ile zarabiali w poszczególnych latach. Często powodem braku dowodów było to, że zlikwidowano firmy, zaginęły lub zostały zniszczone dokumenty płacowe, a nie istniał tak jak obecnie długi (50 lat) obowiązek ich archiwizowania. W takich przypadkach ZUS przyjmował, że dochód za takie lata był zerowy. Od 1 stycznia 2009 r. osoby, które nie z własnej winy nie mogą udowodnić wysokości zarobków z poszczególnych lat pracy mogą wystąpić o ponowne przeliczenie świadczeń. ZUS zamiast dochodu zerowego za podstawę wymiaru składek za dany rok, przyjmie minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku.
Zasada ta będzie dotyczyć wszystkich osób, które posiadają świadectwa pracy potwierdzające fakt zatrudnienia w danym okresie. Skorzystać z nowych możliwości mogą nie tylko ci z zerowym dochodem za poszczególne lata, lecz także ci, którzy mają już wyliczone świadczenie, ale wybierali do ustalenia jego wysokości mniej korzystne okresy ubezpieczeniowe po to tylko, by uniknąć okresów zerowych.
Osoby zainteresowane mogą składać wnioski do ZUS od 1 stycznia 2009 r. przez 12 miesięcy. Jeśli zdążysz w tym czasie złożyć wniosek, podwyższone świadczenie otrzymasz od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli wniosek złożysz po upływie tych 12 miesięcy, swoje "nowe" świadczenie otrzymasz od daty złożenia wniosku.
Komentarz