Legitymacje niepełnosprawnych dzieci
Zgodnie z obowiązującą od 1 września 2003 nowelizacją rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie ramowych statutów publicznych przedszkoli lub szkół (Dz.U. nr 146, poz. 1416) w przedszkolu lub szkole specjalnej pieczątki stawiane na legitymacji nie mogą zawierać słowa "specjalny" lub "specjalna". Koniec listopada 2003 to termin graniczny, do którego należy wymienić zawierające takie słowa legitymacje i pieczątki.
Niepełnosprawni uczniowie i przedszkolaki uzyskują prawo do należnych im ulg przy przejazdach komunikacją miejską na podstawie wydawanych, według określonego wzoru, legitymacji. Uprawnienia do zniżek są zachowane nawet przy braku słowa "specjalna" w nazwie figurującej na dokumencie placówki oświatowej.
Prawo do ulg poświadcza żółta legitymacja szkolna wydana według wzoru MENiS-II/182/2. Nieistotne staje się zatem, czy jest to szkoła ogólnodostępna, specjalna, czy integracyjna. Dzieci niepełnosprawne uczęszczające do przedszkoli czy oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych ulgi na przejazdy otrzymują na podstawie legitymacji MENiS-II/18I/2, także w kolorze żółtym.
Wzory legitymacji określa szczegółowo rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 24 stycznia 2000 r. w sprawie zasad wydawania oraz wzorów świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, sposobu dokonywania ich sprostowań i wydawania duplikatów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą oraz zasad odpłatności za wykonywanie tych czynności (Dz.U. nr 6 poz. 73 z późn.zm.)
Źródło: Gazeta prawna 178/2003 (1034)
Opracowanie: Anna Bartuszek
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz