Polacy zdobyli 39 medali na Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
Znakomity dorobek polskich sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Z zakończonych 24 marca Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych przywieźli do kraju 39 medali: 10 złotych, 15 srebrnych i 14 brązowych.
Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii były największym sportowym i społecznym wydarzeniem 2017 roku, w którym wystartowało ponad 2700 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 państw.
Wszyscy możemy być dumni
Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Austrii liczyła 62 osoby, w tym 46 zawodników, którzy od 18 do 24 marca startowali w pięciu dyscyplinach zimowych: narciarstwie alpejskim, biegowym, łyżwiarstwie szybkim, biegu na rakietach śnieżnych i hokeju halowym.
- Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych może wracać z dumą - wszyscy nasi zawodnicy pokazali niezwykły hart ducha i ogromną wolę walki – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Gratulacje od Terminatora
Igrzyska zakończyła wspaniała Ceremonia Zamknięcia, która promowała tolerancję, akceptację i przyjaźń, podkreślała wagę sportowej rywalizacji w zgodzie z duchem fair play i olimpijskimi ideałami.
Ceremonię uświetniły występy gwiazd muzyki: m.in. 12-letniej zwyciężczyni programu America’s Got Talent - Grace VanderWaal i popularnej w Austrii wokalistki Helene Fischer, której piosenka „Fighter” promowała Igrzyska. W ceremonii wziął też udział Honorowy Prezes Olimpiad Specjalnych Austria - Arnold Schwarzenegger.
- Gratuluję wam wspaniałych Igrzysk – powiedział. – Obiekty sportowe, na których rywalizowaliście, bywały już arenami sukcesów legend sportu, ale to wy jesteście najwspanialszymi sportowcami na świecie! Trenuję zawodników Olimpiad Specjalnych od blisko 40 lat i to wasza energia, chęć sportowej rywalizacji i wola walki jest dla mnie największym źródłem motywacji!
#GrajmyRazem
Podczas Igrzysk kibice pokazali, jak ważne jest dostrzeżenie osób z niepełnosprawnością intelektualną w naszym społeczeństwie. Akcja, w którą włączyli się m.in. Robert Lewandowski, Cezary Pazura, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Monika Pyrek, Andrzej Supron, Kuba Wesołowski, czy Zygmunt Chajzer, polegała na zamieszczaniu w internecie zdjęć z hasłem kampanii: #GrajmyRazem.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Wyjazd dofinansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki a Sponsorem polskiej reprezentacji Olimpiad Specjalnych było Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma odszkodowawcza.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz