Nie ma 6 proc. - będzie mniej pieniędzy
Te urzędy, które nie zatrudniają wymaganej liczby pracowników z niepełnosprawnością dostaną mniej pieniędzy na wynagrodzenia. Decyzję w tej kwestii podejmować będzie Rada Ministrów. Tak wynika z przygotowanego w ubiegłym tygodniu przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - projektu nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych.
Większość jednostek administracji publicznej nie wypełnia ustawowego wymogu zatrudnienia 6 proc. osób z niepełnosprawnością i dokonuje z tego tytułu obowiązkowych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W ten sposób Fundusz zasilany jest m.in. przez kancelarie Sejmu, Senatu, Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta oraz wszystkie ministerstwa. Np. ZUS – jeden z największych pracodawców publicznych - płaci na PFRON nawet ponad 20 mln zł rocznie.
Zdaniem przedstawicieli sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, organy administracji państwowej, które nie realizują polityki państwa dot. zatrudnienia osób z niepełnosprawnością i z tego tytułu uiszczają wpłaty na PFRON powinny mieć ograniczone środki na pensje dla swoich pracowników.
Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych, przygotowany przez Komisję przewiduje, że przed przyjęciem projektu ustawy budżetowej rząd będzie musiał zapoznać się z uwagami resortu pracy oraz dokonać analiz wskaźników zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w poszczególnych urzędach. Podejmując decyzję o kwotach wynagrodzeń dla członków korpusu służby cywilnej, Rada Ministrów będzie więc mogła wywierać presję na te ministerstwa, które ani nie zatrudniają wymaganej liczby osób z niepełnosprawnością, ani nie podejmują działań, aby ten stan zmienić.
Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych projekt ocenia pozytywnie. Jego zdaniem, różnicowanie kwot na płace to najlepszy sposób zmotywowania urzędów do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.
Problem jeszcze tkwi we wzroście kosztów pracy pracowników z niepełnosprawnością. Osoby z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności mają zagwarantowane pewne dodatkowe uprawniania – np. 7-godzinny dzień pracy. Tymczasem, jednostki administracji publicznej, w przeciwieństwie do pracodawców prywatnych, nie mogą ubiegać się w PFRON o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością.
Komentarz