Rzeszów: 30 mln zł z budżetu UE dla osób niesamodzielnych
Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie przeznaczył 30 mln zł na dofinansowanie projektów wspierających osoby niesamodzielne i ich opiekunów. Ogłoszony konkurs jest finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego na lata 2014-2020.
Jak poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop, konkurs skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, fundacji i stowarzyszeń.
- Organizacje te mają możliwość otrzymania środków na działania skierowane do osób niesamodzielnych i ich opiekunów. Osoby niesamodzielne to osoby, które ze względu na wiek, niepełnoprawność lub stan zdrowia wymagają stałej lub czasowej pomocy w wykonywaniu podstawowych codziennych czynności – dodał.
Wypożyczenie potrzebnego sprzętu
W ramach projektów, które będą dofinansowane, osoby niesamodzielne mają możliwość otrzymania wsparcia m.in. w postaci specjalistycznych usług opiekuńczych, a także asystenckich w miejscu zamieszkania, również przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, np. teleopieki.
Zdaniem Czopa, dużym wsparciem zarówno dla osób z niepełnosprawnością, jak i ich rodzin, jest możliwość sfinansowania wypożyczenia sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego, który ułatwi codzienne funkcjonowanie.
- W ramach projektów możliwe jest ponadto tworzenie domów dziennego pobytu, a także ośrodków zapewniających całodobową opiekę dla osób niesamodzielnych. Należy mieć jednak na uwadze, iż w ramach konkursu finansowane mogą być wyłącznie ośrodki funkcjonujące w lokalnej społeczności, z liczbą podopiecznych nie większą niż 30 osób – zaznaczył dyrektor rzeszowskiego urzędu.
Rodziny osób niesamodzielnych mogą skorzystać z poradnictwa psychologicznego, a także szkoleń potrzebnych do opieki nad osobami niesamodzielnymi.
Wnioski przyjmowane od 8 maja
Czop podkreślił, że projekty, które będą realizowane w tym naborze, w głównej mierze mają być kierowane do osób ubogich, które nie będą ponosić żadnych opłat w związku z uczestnictwem w projekcie.
Wnioski o dofinansowanie projektów będzie można składać od 8 maja do 14 czerwca 2017 r. Więcej informacji o konkursie będzie można uzyskać na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 23 maja w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie.
Ogłoszony konkurs finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego na lata 2014-2020. Budżet programu składa się z dwóch źródeł: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach programu Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. Natomiast Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.
Komentarze
-
Matka ( opiekun prawny).
04.09.2018, 22:22Moj syn do konca lipca byl dowozony do DDW w Mielcu i od 1 go sierpnia — wakacje. Jest z upośledzeniem umysłowym glebokim, ma stopień znaczny. Tu mnie bardzo boli, gdyż w lipcu doszlo troje nowych podopiecznych, i nagle ostatniego sierpnia otrzymuję informację przez telefon " Marek nie bedzie dowozony ponieważ przewoznik okropnie wycenil dowóz na co my nie mozemy pozwolic. Wczoraj tj. 03.09 o godz 13, 09 otrzymalam znowu informacje, ze dziś tj. 4 09 dalej nie ma transportu. PYTAM CZY WOGOLE NIE MA, CZY TYLKO DLA SYNA. — padla odpowiedź, ze Marek i jeszcze jedno d, iecko też nie jezdzi. Ja jako matka niepełnosprawnego poczułam się jak smiec, bo gdy jest nowych troje, a ujeto dwoje to i tak jest caly stan. Dzisiaj juz zadnych wiesci , czyli jutro tez nie przyjadą po syna. Chce mi sie płakać dlaczego to takie nie sprawiedliwe. Bardzo prosze o pomoc, moze jakas inna placówka sie znajdzieodpowiedz na komentarz -
Rzeszów może, a inne miasta śpią
07.04.2017, 21:03Brawo Rzeszów! Są miasta, które dbają i starają się. Niestety, nadal jest wiele miast, w których oprócz działań pozorowanych, nie ma wsparcia dla osób niesamodzielnych. Czyżby samorządy były leniwe?odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz