„Za życiem”. Częściej nowy wózek inwalidzki dla dziecka
Skrócenie okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dzieci oraz rozszerzenie listy wyrobów medycznych o dwa produkty dla dzieci do 18 lat z cukrzycą typu I, leczonych przy pomocy pompy insulinowej – to niektóre zmiany zaplanowane w nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Do 11 kwietnia 2017 r. trwają konsultacje społeczne projektu, który wdraża niektóre założenia Ustawy z 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.
Wprowadzone w rozporządzeniu ws. wykazu wyrobów medycznych zmiany nadały osobom do 18 roku życia, u których stwierdzono (opisane w ustawie „Za życiem”) ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałym w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu, prawa do wyrobów medycznych określonych w przepisach o refundacji, na zlecenie, do wysokości limitu finansowania ze środków publicznych.
Prawo to nie uwzględniało określenia okresów użytkowania. O liczbie miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby będzie decydowała za każdym razem osoba uprawniona do wystawienia zlecenia. Zlecenia na niektóre wyroby medyczne będą mogli także wystawiać fizjoterapeuci.
Kto wystawi zlecenie na wózek?
Rozszerzono również listę uprawnionych lekarzy określonych specjalizacji do wystawiania zleceń, np. zlecenie na protezę piersi, rurkę tracheostomijną czy zestawy infuzyjne wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Na wózek inwalidzki dziecięcy zlecenie będzie mógł wystawić lekarz medycyny rodzinnej, pediatra, lekarz chorób wewnętrznych, neurochirurg czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Rozszerzono także wykaz wyrobów medycznych o dwa produkty – transmiter/nadajnik i sensor/elektroda. Uprawnieni do otrzymania zlecenia na te wyroby będą dzieci do 18. roku życia z cukrzycą typu I, leczone pompą insulinową, z nieświadomością hipoglikemii. Limit finansowania transmitera wyniósłby 1 tys. zł, a odpłatność pacjenta byłaby na poziomie 10 proc. W przypadku sensora, pacjent miałby prawo do 4 sztuk miesięcznie, z 30-procentową odpłatnością.
Rozporządzenie uwzględnia także skrócenie czasu użytkowania wózków inwalidzkich przez dzieci od 3 roku życia do ukończenia 18 lat. Będzie to dotyczyć także tych osób, które korzystają z wózków już teraz, przed wejściem w życie rozporządzenia.
Ile to będzie kosztować?
W uzasadnieniu do projektu zmian rozporządzenia czytamy, że przewiduje się, że wzrost kosztów może dotyczyć takich wyrobów medycznych, jak wózki inwalidzkie, balkoniki, materace przeciwodleżynowe, kule, aparaty słuchowe, rurki tracheostomijne, nebulizatory, pończochy kikutowe czy pionizatory. W przypadku wyrobów przysługujących comiesięcznie, największe koszty mogą dotyczyć pieluchomajtek, cewników jednorazowych i sprzętu stomijnego.
Pracując nad projektem przyjęto, że 1/3 obecnych pacjentów do 18. roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w okresie prenatalnym lub porodu, może wymagać wcześniejszego zaopatrzenia w wyroby medyczne, ze względu na zniesienie ich okresu użytkowania. Roczny koszt tych zmian to ponad 41 mln zł (wzrost o ponad 22 mln).
Zmiany jak najszybciej
Jak poinformowała nas Milena Kruszewska, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, w związku z powiązaniami z przepisami innych ustaw, stare rozporządzenie ws. wykazu wyrobów medycznych pozostaje ważne najdłużej do 31 maja 2017 r.
- W obecnie procedowanym projekcie rozporządzenia uszczegółowiono przepisy obecnie obowiązujące, tak aby nie stwarzały wątpliwości interpretacyjnych – podkreśla Milena Kruszewska. – Dla niektórych wyrobów medycznych rozszerzono katalog osób uprawnionych do wystawiania zleceń, w tym o lekarzy fizjoterapeutów. Nadano także uprawnienia do ich wystawiania lekarzom, którzy są w trakcie specjalizacji. Zależy nam na tym, aby jak najszybciej wprowadzić projektowane zmiany.
Rozporządzenie wejdzie w życie następnego dnia po jego ogłoszeniu. Jego pełna treść dostępna jest na stronach internetowych rządu. Do 11 kwietnia 2017 r. można zgłaszać do niego uwagi pod adresem mailowym wm@mz.gov.pl
Komentarz