Nastąpi poprawa
Rozmowa z Danutą Hübner, minister ds. negocjacji z UE
Czy w negocjacjach na temat wejścia Polski do Unii Europejskiej poruszany jest temat osób niepełnosprawnych?
Oczywiście. Problematyka osób niepełnosprawnych znajduje się w obszarze negocjacyjnym nr 13 pt. "Polityka społeczna i zatrudnienie". Został on tymczasowo zamknięty, ponieważ obydwie strony uznały, że na tym etapie negocjacji wszystkie sporne kwestie zostały wyjaśnione. Polska polityka i działania na rzecz osób niepełnosprawnych odzwierciedlają zapisy dokumentów wspólnotowych wydanych w tym zakresie. Wobec niepełnosprawności polityka Unii polega głównie na zaleceniach i wytycznych, które nie mają mocy bezpośredniego obowiązywania w krajach członkowskich. Instytucje wspólnotowe nakłaniają jedynie swoich członków do podnoszenia jakości usług dla osób niepełnosprawnych.
Co przeciętny, polski niepełnosprawny może zyskać na wejściu naszego państwa do Unii Europejskiej?
Stając się członkiem Unii Europejskiej niepełnosprawni Polacy będą mogli brać udział w programach skierowanych do niepełnosprawnych Europejczyków, finansowanych z budżetu wspólnotowego. Są to takie programy jak: HANDYNET - komputerowy bank danych, dostępny w jedenastu językach, dostarczający informacji niezbędnych w życiu osoby niepełnosprawnej. Oraz HELIOS I i HELIOS II - wspólnotowy program działań na rzecz osób niepełnosprawnych na poziomie lokalnym. Ich celem jest doprowadzenie do maksymalnej samodzielności osób niepełnosprawnych jeżeli chodzi o mobilność, transport, dostęp do budynków i służb publicznych. Bardzo ważny jest też zapis w Traktacie Amsterdamskim, który w zasadniczy sposób zobowiązuje państwa członkowskie do zapobiegania wszelkim praktykom dyskryminacyjnym, również w kwestii niepełnosprawności. Także w najbardziej kompleksowym dokumencie, jakim jest Europejska Karta Podstawowych Praw Pracowniczych, mamy zapis o tym, że "wszyscy niepełnosprawni muszą mieć możliwość korzystania z konkretnych uzupełniających środków, ułatwiających ich integrację zawodową i społeczną, niezależnie od przyczyn i rodzaju upośledzenia. Środki zmierzające do poprawy warunków życia powinny w zależności od możliwości osób niepełnosprawnych obejmować ich kształcenie zawodowe, ergonomię, możliwości poruszania się, środki komunikacji i mieszkanie."
Ale wobec niepełnosprawnych UE nie stawia mam twardych warunków. Czy ten fakt powinien niepokoić niepełnosprawnych Polaków?
Nie, ponieważ w wyniku realizacji w naszym kraju Europejskiej Polityki Zatrudnienia na pewno nastąpi poprawa sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Jednym z podstawowym celów tej polityki jest stwarzanie możliwości łatwiejszego dostępu do rynku pracy i zmniejszenie długotrwałego bezrobocia wśród osób niepełnosprawnych. Na realizację tego celu będzie można uzyskać fundusze z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Rozmawiała: Agnieszka Pilc
"Integracja", nr 4/2002, str. 40-42.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
- Gorąca zupa, odzież na zmianę – każdego dnia pomoc w „autobusie SOS”
- Bożenna Hołownia: Chcemy ograniczyć sytuacje, gdy ktoś zostaje pozbawiony prawa do samodzielnego podejmowania decyzji
Dodaj komentarz