Bezpłatna aplikacja uczy języka migowego
Ruszyła pierwsza w Polsce bezpłatna aplikacja do nauki polskiego języka migowego (PJM) „Migaj z nami: PJM”. Ma ona przede wszystkim upowszechniać edukację w zakresie PJM, ale też pomóc w komunikacji osób słyszących i Głuchych.
Dzięki pierwszej darmowej aplikacji, każdy może nauczyć się podstaw polskiego języka migowego lub rozwinąć swoje umiejętności w tym zakresie. Obecnie aplikacja zawiera ok. 150 filmów ze znakami PJM dotyczącymi zwrotów grzecznościowych, pierwszego kontaktu, osób, wyrażeń, alfabetu, słowniczka. Ciekawostką są filmy z quizami, dzięki którym uczący się może sprawdzić swoją znajomość PJM. W aplikacji znajdziemy także opis gramatyczny polskiego języka migowego.
- Docelowo aplikacja będzie rozbudowywana – mówi Olgierd Kosiba, pomysłodawca aplikacji i portalu Migaj.eu. – Chcemy też, by służyła poszczególnym grupom zawodowym, jak policja, poczta czy służba zdrowia.
Strzał w „10”
Aplikację „Migaj z nami: PJM” można bezpłatnie pobrać m.in. w Google Play. Przez pierwszy tydzień funkcjonowania aplikacji zrobiło to już ok. 800 osób. „Bardzo dziękuję w imieniu syna, bardzo nam to ułatwi życie”, „Super. Już mamy i się uczymy. Genialny pomysł. Strzał w 10!!!”, „Dziękuję – mamy synka, który nie słyszy i uczy się migać. Mam nadzieję, że ta aplikacja ułatwi nam to” – to tylko niektóre głosy zadowolonych internautów.
- Jeżeli chodzi o samą realizację, to ja sam dowiedziałem się o czymś, czego wcześniej nie wiedziałem, czyli o tym, że posiadamy różne języki migowe w zależności od różnych nacji – mówi Maciej Algusiewicz z QR TAG, współtwórca aplikacji „Migaj z nami: PJM”. – I tak samo, jak Polacy posiadają swój polski język migowy, PJM, tak samo posiadamy amerykański język migowy – ASL. Niewiele osób zdaje sobie też sprawę z tego, że osoby niesłyszące niekoniecznie muszą znać język polski w piśmie. Dla nich polszczyzna to język obcy. Dodatkowo, głównie dla osób słabosłyszących, w aplikacji dodano również napisy w języku polskim pod materiałami audio.
- Jeśli ktoś jest ogłuchły i stracił słuch na etapie świadomości językowej w odniesieniu do języka polskiego, to te konstrukcje będą dla niego jasne i czytelne – mówi Olgierd Kosiba. – Nie będzie miał z tym żadnych problemów. Przeczyta zdanie i je zrozumie. Ktoś, kto nigdy nie słyszał języka, nie zrozumie konstrukcji gramatycznych, które zostały zapisane, chyba że przyswoi je jako język obcy.
QR kod w muzeum
QR TAG stworzyło również aplikacje, które dają osobom niesłyszącym dostęp do kultury. Obecnie częściowo wprowadzono je do niektórych muzeów w Poznaniu, m.in. w nowo otwartym Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła.
Z aplikacji można również skorzystać w Muzeum Archeologicznym. Dzięki tzw. kodom QR, po zeskanowaniu kodu, przedstawiony zostaje opis eksponatu, również w języku migowym.
Komentarze
-
Aplikacja nie działa
05.08.2023, 01:06Jestem osobą, która po operacji (choroba nowotworowa) ma duże problemy w komunikowaniu się. Poszukuję kursu, który pozwoli mi lepiej się komunikować i ewentualnie po rehabilitacji znaleźć pracę. Obecnie jestem na rehabilitacyjnej rencie do 31 stycznia 2024. Aplikacja niestety nie działa. Mam ograniczone środki finansowe.odpowiedz na komentarz -
Migamy
14.07.2023, 08:03Super aplikacja, uczymy się języka migowego, a ta aplikacja pozwala na powtórkę materiału, którego się uczymy. Gratuluję pomysłu.odpowiedz na komentarz -
sławek
13.01.2021, 11:59tak nie do końca to wszystko działa. pomimo uruchomiania poszczególnych elementów nie zawsze można uruchomić tłumacza.... w Quzie tym bardziej. Dopóki nie będzie to niezawodne szkoda zaśmiecać smarfona.odpowiedz na komentarz -
wiecej podobnych inicjatyw..odpowiedz na komentarz
-
nareszcie ruszono lepetyna''
20.07.2017, 19:5819+odpowiedz na komentarz -
super aplikacjaodpowiedz na komentarz
Polecamy
Co nowego
- Chciał studiować cyberbezpieczeństwo, ale uczelnia nie uwzględniła studentów z niepełnosprawnością. Interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich
- Renta wdowia. ZUS przygotował wnioski i ankietę
- W 2025 roku nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej
- Rehabilitacja lecznicza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć
- Czego szukają pod choinką paralimpijczycy?
Dodaj komentarz