Przyjazne krakowskie lotnisko
Niepełnosprawność nie pozbawia nas możliwości podróżowania samolotem. Poruszając się o kulach, na wózku inwalidzkim lub mając inne ograniczenia wynikające z choroby, nie musimy obawiać się, że na lotnisku nie poradzimy sobie z procedurami odprawy lub dotarciem na pokład samolotu.
- Porty lotnicze są otwarte dla ludzi niepełnosprawnych, a różne udogodnienia, jakie oferujemy, powinny zachęcić do korzystania z najszybszego środka transportu, jakim jest samolot – mówi rzecznik prasowy Kraków Airport - Justyna Zajączkowska. - Tylko w drugim półroczu 2008 roku obsłużyliśmy 3276 osób niepełnosprawnych na naszym lotnisku – dodaje.
Podróż samolotem może być przyjemna, wystarczy tylko odpowiednio przygotować się i uprzedzić lotnisko i linię lotniczą o swoich szczególnych potrzebach.
Przed podróżą
Dokonując rezerwacji biletu, trzeba poinformować linię
lotniczą lub biuro podróży (za pomocą formularza rezerwacji,
telefonicznie lub za pośrednictwem internetu) o rodzaju
niepełnosprawności i związanych z tym potrzebach. Umożliwi to
wcześniejsze przygotowanie odpowiedniej pomocy i sprawną obsługę na
terenie lotniska.
Informacje, jakie należy podać, to:
- rodzaj niepełnosprawności, a w razie potrzeby jej medyczną
nazwę
- problemy z przemieszczaniem się
- problemy z odbiorem komunikatów (wizualnych/głosowych) na terenie
lotniska
- rodzaje potrzebnej pasażerowi pomocy
- rodzaj używanego sprzętu medycznego lub pomocniczego, jak np.
wózek inwalidzki
- lekarstwa zażywane w trakcie podróży
- asysta psa przewodnika
- specjalne wymagania dotyczące wyżywienia.
Jak dotrzeć na lotnisko
Osoby odlatujące z krakowskiego lotniska, jak i przylatujące, mogą
korzystać z kilku środków transportu przystosowanych do przewozu
osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
W pobliżu wejść do terminali znajdują się miejsca postojowe dla taksówek, umożliwiające wygodny dojazd i odjazd z terminali. Przewoźnicy dysponują samochodami umożliwiającymi przewóz osób z niepełnosprawnością, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także przewóz samych wózków inwalidzkich.
Szybka linia kolejowa z Dworca Głównego w Krakowie na lotnisko jest przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnością. Osoby z niepełnosprawnością mogą zgłosić się do dedykowanej im kasy na Dworcu Głównym, zlokalizowanej w hallu dworca i oznaczonej numerem X. Przywołana obsługa pociągu udziela pasażerowi pomocy zarówno przy wsiadaniu i wysiadaniu, a także przesiadaniu do autobusu.
Pomiędzy stacją kolejki dowożącej pasażerów z Krakowa a terminalem międzynarodowym i krajowym kursuje co 30 minut wahadłowy autobus niskopodłogowy. Dodatkowo pojazd wyposażony jest w pochylnię dla osób poruszających się na wózkach, a jego obsługa pomaga przy wsiadaniu i wysiadaniu.
Na lotnisko można dojechać również autobusem miejskim. Przystanek autobusów miejskich znajduje się w pobliżu wejścia do terminala międzynarodowego, autobus także przystosowany jest do przewozu osób z niepełnosprawnością.
Parkingi lotniskowe (długoterminowy i krótkoterminowy) mają specjalne miejsca przeznaczone dla pojazdów osób z niepełnosprawnością. Miejsca te są oznaczone odpowiednimi symbolami i znajdują się blisko wejść do terminali. Miejsca postoju krótkoterminowego (do 20 min) są bezpłatne.
Dojścia do terminali są oznaczone kwadratowymi piktogramami z symbolem osoby z niepełnosprawnością w kolorze błękitnym. Dodatkowo w otoczeniu terminali, jak i ich wnętrzu zlokalizowane zostały specjalnie oznakowane punkty przywoławcze, które dają możliwość wezwania pracownika asysty osoby z niepełnosprawnością. Pracownik tych służb pomaga w przejściu przez wszystkie procedury lotniskowe.
Odprawa
Do odprawy biletowo-paszportowej osób z
niepełnosprawnością są przystosowane osobne stanowiska odprawy
(check-in), wyposażone m.in. w obniżone blaty dostosowane do
obsługi osób na wózkach, jak również dedykowane miejsca siedzące do
oczekiwania na kolejny etap podróży.
Osoby z niepełnosprawnością podlegają kontroli bezpieczeństwa w takim samym zakresie, jak inni pasażerowie. Personel przeprowadzający kontrolę bezpieczeństwa jest odpowiednio przeszkolony w zakresie kontroli osób z niepełnosprawnością.
Przez cały czas pobytu na lotnisku i w trakcie odprawy osobie z niepełnosprawnością może towarzyszyć jego pies-przewodnik, pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia. Latanie z psem przewodnikiem (nazywanym też psem służbowym) zawsze podlega prawom kwarantanny danego kraju i te służby wydają zgodę na lot psa. Wymagane jest poświadczenie weterynaryjne. W liniach lotniczych, z którymi zamierza lecieć osoba niepełnosprawna z psem przewodnikiem należy przed podróżą uzyskać informację, jaka dokumentacja jest potrzebna, aby pies mógł wejść na pokład samolotu.
Po uzyskaniu wszystkich poświadczeń i dokumentacji pies przewodnik powinien być wpuszczony na pokład bez dodatkowych opłat. Psy służbowe nie podlegają przepisom dotyczących latania ze zwierzętami domowymi.
Jeżeli pasażer zabiera ze sobą leki lub musi zażywać lekarstwa w trakcie lotu, powinien przed podróżą zapoznać się z zasadami przewozu lekarstw i płynów. Warto też zapoznać się z listą przedmiotów zabronionych do przewozu, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas kontroli.
Po przejściu kontroli bezpieczeństwa pasażer z niepełnosprawnością oczekuje na wejście na pokład samolotu w salach odlotowych, w których znajdują się specjalnie przystosowane siedziska (miejsca zarezerwowane). W przejściu z sali odlotowej na pokład samolotu towarzyszy mu pracownik asysty. Od wejścia na pokład samolotu dalszej pomocy pasażerowi udziela personel linii lotniczej.
Jak widać osoba z niepełnosprawnością może spokojnie i bezpiecznie przejść przez wszystkie procedury lotniskowe. Może też korzystać z innych udogodnień wprowadzonych na krakowskim lotnisku, takich jak: windy, toalety, telefony przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, zarezerwowane miejsca.
W przypadku nagłego pogorszenia zdrowia istnieje możliwość automatycznego wezwania pierwszej pomocy przy użyciu specjalnych urządzeń rozmieszczonych na terenie portu. Po naciśnięciu przycisku pierwszej pomocy w danym punkcie lotniska zostaje wezwany dyżurujący zespół ratowniczy. Urządzenia są oznaczone kolorem czerwonym.
- Wprowadzenie na lotnisku zgodnych z unijnymi standardami
udogodnień dla niepełnosprawnych spowodowało, że coraz więcej
takich osób przylatuje z zagranicy do Krakowa, ale obserwujemy też
wzrastającą z każdym rokiem liczbę Polaków, którzy nie chcą
rezygnować z podróżowania po świecie tylko dlatego, że ich organizm
jest mniej sprawny – mówi rzecznik Kraków Airport.
Komentarze
-
Witam
08.10.2010, 11:59Często korzystam z usług LOT-u, ale muszę powiedzieć, że w W-ie, zostałam potraktowana jak bagaż, a w Krakowie super obsługa, nic dodać nic ująć, po prostu są świetni.odpowiedz na komentarz -
jeśli na lotnisku takim jak Balice - mieniącym się za lepsze w Polsce /SIC!/ - NIE MA STAŁEGO PUNKTU MEDYCZNEGO Z LEKARZEM - ani nawet apteki, to całe szczęście, że Kraków nie dostał ... EURO-2012 ! PYRZOWICE traktowane ,,z góry,,przez,,krakówek,, MAJĄ stały dyżur LEKARZA ! Wniosek : krakowskie lotnisko to pastwisko ... Nigdy więcej z Balic nie polecę !!! A i KOMPROMITACJA dzisiaj miała miejsce gdyż świadkiem ,,tej Europy,, byli goscie zagraniczni ! Róbcie ,,krakowiaczki,, tak dalej ...odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz