Zabytki utrwalone na obrazach
Od 20 listopada do 31 stycznia 2010 r. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka czynna będzie wystawa "Wieliczka i Zamość w twórczości artystów niepełnosprawnych".
Od 10 lat Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wraz z Fundacją Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie organizuje plenery malarskie dla osób z niepełnosprawnością. Prace, które powstają podczas tych plenerów, są oglądane przez zwiedzających kopalnię turystów.
Na zdjęciu: Plener w kopalni soli w Wieliczce. Fot.: A.
Grzybowski
Tegoroczny plener odbył się w kopalni soli na głębokości 135 m i w Zamościu. Wzięło w nim udział 70 osób: z Poznania, Warszawy, Sosnowca, Częstochowy, Łodzi, Katowic, Bytomia, Krakowa, Lublina i Bułgarii. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Banku PEKAO S.A., Krakowskiego Banku Spółdzielczego i PFRON.
W ciągu 10 lat plenerów ich uczestnicy, obok podziemnej ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, Zamku Żupnego i kościołów w Wieliczce, malowali Trasę Turystyczną Kopalni Soli "Wieliczka", kopalnię w Bochni, zamki w Niepołomicach i Nowym Wiśniczu. Od 2006 r. inspiracją dla nich są zabytki wpisane na listę UNESCO. Malują zabytki Wieliczki, Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, Kraków, drewniane kościoły Małopolski w Dębnie Podhalańskim i Lipnicy Murowanej. W tym roku dotarli do Zamościa, którego Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury w 1992 r.
Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych i Muzeum Żup Krakowskich wydały album "Międzynarodowe Plenery Artystów Niepełnosprawnych 2000-2009", dokumentujący dotychczasowe plenery.
10 lat plenerów osób niepełnosprawnych 1999 r. – I Ogólnopolski Plener Malarski dla
Osób Niepełnosprawnych "Uroki podziemi wielickich" |
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz