Świadczenie na niepełnosprawnego syna koleżanki
Witam serdecznie. Mam pytanie dotyczące pomocy dla niepełnosprawnego syna mojej koleżanki, który 2 miesiące po 18. urodzinach został pobity, w efekcie tego zdarzenia stracił nogi i jeździ na wózku. W chwili tego wypadku nie pracował ani nie uczył się. Na jakie zasiłki może liczyć? Czy świadczenie opiekuńcze w kwocie 1400 zł również mu się należy? Gdzie udać się po pomoc? Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Szanowna Pani,
osoba niepełnosprawna, której nie przysługują świadczenia rentowe i która znajduje się w trudnej sytuacji materialnej, ma możliwość skorzystania z pomocy, oferowanej (w różnych formach) przez właściwy dla niej miejscowo ośrodek pomocy społecznej, pod warunkiem spełnienia formalnych przesłanek do otrzymania tej pomocy. Z uwagi na powyższe wskazane jest, aby Pani Koleżanka skontaktowała się w pierwszej kolejności z ośrodkiem pomocy społecznej celem ustalenia ścieżki pomocy dla syna.
Jednocześnie wskazuję, że świadczenie pielęgnacyjne, o które Pani pyta, nie jest otrzymywane przez samą osobę niepełnosprawną. Kwestię tego świadczenia reguluje art. 17 Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i zgodnie z tym przepisem świadczenie pielęgnacyjne przysługuje m.in. matce, ojcu, opiekunowi dziecka niepełnosprawnego, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Informacje w zakresie tego świadczenia można uzyskać także we właściwym miejscowo ośrodku pomocy społecznej, gdyż przepisy określają warunki formalne do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego.
Więcej informacji o świadczeniu pielęgnacyjnym znajdzie Pani na naszym portalu.
Być może wartą rozważenia jest kwestia, czy możliwe jest podjęcie aktywności zawodowej przez osobę z niepełnosprawnością. Wiele organizacji pozarządowych prowadzi projekty ukierunkowane na wsparcie osób z niepełnosprawnością w znalezieniu pracy i usamodzielnieniu się. Zachęcam m.in. do zapoznania się z serwisem Sprawniwpracy.pl.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny