Po wypadku wciąż nie mogę pracować. Co robić?
Witam, mam na imię [do wiad. red.], mam 25 lat. W czerwcu rok temu doszło do wypadku, w którym złamałam kręgosłup, od tamtego czasu nie pracuję, pobieram zasiłki, bo moja zdolność do pracy jest ograniczona. Dzisiaj miałam kolejne badanie, z którego wynika, że nic w temacie złamania się nie zmieniło, widać małą różnicę, ale to i tak w dalszym ciągu nie daje mi możliwości jakiejkolwiek pracy. Co dalej mam zrobić? Czy mam prawo ubiegać się o kolejny zasiłek, rentę?
Szanowna Pani,
informacje udzielone przez Panią są niestety bardzo ogólne.
Mając na uwadze to, co Pani napisała, informuję, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy – okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia, zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Wymóg powstania niezdolności do pracy w określonym ustawą emerytalną czasie nie obowiązuje w stosunku do osoby, która spełnia łącznie następujące warunki:
- została uznana za całkowicie niezdolną do pracy,
- spełnia warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego
oraz
- legitymuje się co najmniej 20-letnim (w przypadku kobiety) okresem składkowym i nieskładkowym.
W związku z Pani sytuacją należy skontaktować się z właściwą dla Pani miejscowo placówką ZUS, celem weryfikacji Pani sytuacji rentowej. Również w przypadku pobieranych dotychczas innych świadczeń należy skontaktować się z instytucją, która przyznała Pani świadczenia i ustalić kwestię możliwości ich kontynuacji.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny