PFRON przekazał Zielonej Górze dofinansowanie dla niepełnosprawnych
Ponad 165 tysięcy złotych otrzymał dodatkowo powiat zielonogórski od PFRON-u. Pomoc społeczna ma czas do 30 listopada 2003 roku na stworzenie listy chętnych.
Osoby niepełnosprawne powinny jak najszybciej przedstawić w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej
wnioski o dofinansowanie kosztów turnusów oraz imprez, zakupu sprzętu czy likwidacji barier.
Procedura i weryfikacja powinny zakończyć się do 30 listopada 2003 roku.
Na 9 listopada urzędnicy powinni przygotować wstępny projekt dla Rady Miasta, aby ta mogła go
rozpatrzyć na najbliższej sesji.
Pieniądze pojawiły się niespodziewanie, powiat chce je wykorzystać jak najlepiej. Zainteresowani, którzy zgłoszą się do działu, otrzymają wszystkie niezbędne informacje.
Najtrudniejsze jest uzyskanie dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych i komunikacyjnych. Wymagane jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów, należy sporządzić projekt i znaleźć jego wykonawcę, wykonać prace i odebrać je. Tylko po spełnieniu powyższych warunków można odebrać dofinansowanie 80. procent poniesionych kosztów.
Kto jest uważany za osobę niepełnosprawną:
- osoba posiadająca orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,
- osoba ze stwierdzoną całkowitą, lub częściową niezdolnością do pracy,
- osoba dysponująca orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym przed 16. rokiem życia
Jakiego rodzaju dofinansowanie można uzyskać z pieniędzy PFRON:
- na turnusy rehabilitacyjne i imprezy sportowo-rekreacyjne, kulturalne i turystyczne (do 60. procent), na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze np. protezy piersi, wózki inwalidzkie, kule, laski, pionizatory, pielucho-majtki, cewniki zewnętrzne, aparaty słuchowe, maszyny i klawiatury dostosowane do potrzeb osób niewidomych, materace i poduszki przeciwodleżynowe, szkła i soczewki dla osób słabowidzących itd. (do 80. procent wartości, ale nie więcej niż 1500 zł).
- na sprzęt rehabilitacyjny np. materace do ćwiczeń, odtwarzacze do płyt edukacyjnych, rowerki rehabilitacyjne, urządzenia do hydromasażu (dopłata ze środków PFRON do 1500 zł),
- do usuwania barier architektonicznych (jedynie w budynkach wybudowanych przed styczniem 1995 r.) np. budowanie schodołazów i pochylni na zewnątrz budynków (do okien, balkonów), montowanie wind, kładzenie posadzek antypoślizgowych w łazience, kuchni i przedpokoju, wymiana wanien na kabiny prysznicowe, montowanie uchwytów itp. (dofinansowanie do 80. proc., ale nieprzekraczające 31 tys. zł),
- do likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych, np. okulary, radiomagnetofony do słuchania książek nagranych na kasety, komputery, aparaty telefoniczne z dużą klawiaturą i wyświetlaczami, faksy dla osób niesłyszących, do zakupu psa-przewodnika, specjalistyczne zegary i dzwonki oraz malowanie specjalnych kontrastów na ścianach dla osób słabowidzących oraz na specjalistyczne oprogramowanie do komputerów.
Kryteria
Przy przyznawaniu dofinansowania na likwidację barier architektonicznych nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe.
W pozostałych wypadkach pieniądze mogą trafić do osób, w których rodzinie dochód na jedną osobę netto nie jest wyższy niż połowa średniego wynagrodzenia (ok. 1000 zł) oraz osób samotnych o dochodzie miesięcznym mniejszym niż 1300 zł.
Źródło: gazeta.pl (Zielona Góra, 6 listopada 2003 r.)
Opracowanie: Anna Bartuszek
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz