Zniżka na bilety PKP dla dziecka niepełnosprawnego
Jestem ojcem 12-letniego dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności (widzącego i niezdolnego do samodzielnej egzystencji). Proszę o pomoc w ustaleniu, jakiego rodzaju zniżka przysługuje nam na przejazdy PKP, kiedy nie odbywają się one na trasie wymienionej w ustawie (np. dom-szkoła-dom). O ile sytuacja jest jasna w kwestii przejazdów na trasach wymienionych w ustawie, o tyle w innych przypadkach jest to dla mnie niejasne. Jeśli przysługuje nam jakaś zniżka, to proszę również o informację, jakimi dokumentami należy się wówczas posługiwać.
Szanowny Panie,
zgodnie z przepisami, ze zniżki 78 proc. we wszystkich rodzajach pociągów mogą korzystać dzieci i młodzież niepełnosprawne do ukończenia 24. roku życia oraz osoby niepełnosprawne do ukończenia 26. roku życia wyłącznie przy przejazdach z miejsca zamieszkania lub z miejsca pobytu (tam i z powrotem) do m.in. przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki oświatowo-wychowawczej, na turnus rehabilitacyjny.
Natomiast przy przejazdach w innym celu, niż wymienione powyżej, obowiązują zniżki przysługujące np. dzieciom, uczniom czy studentom. Dokumentem potwierdzającym prawo do zniżki jest legitymacja szkolna lub studencka wraz dokumentem umożliwiającym stwierdzenie wieku ucznia, jeżeli nie jest on określony w tej legitymacji.
Informacje o ulgach ustawowych są dostępne także na stronach poszczególnych przewoźników.
Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie