''Sztuka bez barier'' – wystawa roku 2003
Od 6 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentowana będzie Międzynarodowa Wystawa Prac Artystów Malujących Ustami i Nogami - "Sztuka bez barier". Z tej okazji po raz pierwszy będzie można obejrzeć 150 prac niepełnosprawnych twórców z całego świata. Wystawa jest największym wydarzeniem kulturalnym zorganizowanym w ramach obchodów ERON 2003 w Polsce.
Uroczystego otwarcia wystawy dokona Jolanta Kwaśniewska, podczas wernisażu, który odbędzie się 5 grudnia o godz. 13.00 w holu głównym Muzeum Narodowego.
Na wystawie swoje prace zaprezentują zagraniczni artyści zrzeszeni w Światowym Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Lichtenstein oraz wszyscy polscy artyści skupieni wokół wydawnictwa AMUN z Raciborza.
Istotną część ekspozycji stanowić będą również dzieła najsłynniejszego japońskiego niepełnosprawnego malarza i poety Tomihiro Hoshino. Prace tego artysty zostaną pokazane w Europie po raz pierwszy. Głębię i specyficzny klimat nadają im strofy głęboko refleksyjnej i uniwersalnej w treści poezji, stanowiącej integralną część każdego obrazu. Wiersze, osnute na autentycznych przeżyciach autora, tworzą historię życia i przemyśleń człowieka, od chwil załamania się po nieszczęśliwym wypadku do psychicznego odrodzenia. Tłumaczenia wierszy zostaną umieszczone obok obrazów.
Wystawa ta to nie tylko wyjątkowa okazja, by poznać twórczość osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim kolejne przedsięwzięcie w ramach roku 2003, dzięki któremu mają zostać przełamane stereotypy dotyczące tego środowiska.
Na uroczyste otwarcie wystawy przybędą prawie wszyscy polscy artyści oraz przedstawiciele Światowego Związku z Lichtenstein jak również przedstawiciele Galerii Tomihiro Hoshino z Japonii. Podczas wernisażu dwoje niepełnosprawnych artystów będzie malować swoje prace.
"Chcielibyśmy, aby osoby odwiedzające tę wystawę dostrzegły podobieństwa
w pojmowaniu świata i jego problemów, które są wspólne każdemu człowiekowi, bez względu na
sprawność fizyczną i tło kulturowe. Chcemy również zaprosić do dyskusji na temat tendencji do
odbioru sztuki artystów niepełnosprawnych wyłącznie przez pryzmat ich niepełnosprawności" -
powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, które jest organizatorem
wystawy.
Wystawa zorganizowana zostanie dzięki wsparciu: PFRON, Muzeum Narodowego, Miasta Stołecznego
Warszawy, The Japan Foundation, Miejskich Zakładów Autobusowych Miasta Stołecznego Warszawy.
Sponsorzy Główni Wystawy: PKO BP, PKN ORLEN, Fundacja ORLEN "Dar Serca", IMPEL, Nikon,
Toyota Motor Poland.
Sponsorzy Wystawy: LOT
Patronat medialny: TVP S.A., Gazeta Wyborcza, portal gazeta.pl, magazyn dla niepełnosprawnych
"Integracja", a² advertising & marketing S.A. i portal www.niepelnosprawni.pl
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz