Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Problem z dowozem do przedszkola

05.07.2017
Autor: N.

Córa ma orzeczenie o wczesnym wspomaganiu i spec. kształceniu, chodziła do zwykłego przedszkola do czasu, jak zaczęła chorować na padaczkę, częste ataki, została przeniesiona do integracyjnego i tu zaczął się problem, bo dyr. oświaty odmówił zgody na transport. W poprzednim przedszkolu był tylko logopeda i nauczyciel spec., ale córa wymaga jeszcze integr. sensorycznej i rehab., czego nie mieli jak realizować w przedszkolu, bo brak miejsca do takich ćwiczeń. Prawdopodobnie ataki ukryte miała wcześniej, wyłączenia, co zgłaszaliśmy. Lekarze stwierdzili, że nie słucha. Nastąpiła u niej wada w prawym płacie skroniowym, wpuklanie się, córa wymaga stałej opieki i lekarskiej i spec., by zaczęła rozwijać się jak rówieśnicy. Nie umie skoordynować ruchów nogą, ręką. W tym roku w grudniu skończy 5 lat. Odmówił transportu powołując się, że muszą zapewnić tylko 5- i 6-latka. Czy coś jeszcze mogę zrobić? Pisałam odwołanie, załączyłam zaświadczenie, że choruje, a i tak nas olał. Już straciła 4 mies. przez chorobę.

Szanowna Pani,

wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Jest ono realizowane w przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego. W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko w wieku powyżej 7 lat, nie dłużej jednak niż do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 9 lat.

Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że to na gminie, a nie dyrektorze placówki oświatowej, spoczywa obowiązek:

  1. zapewnienia uczniom niepełnosprawnym, objętym kształceniem specjalnym lub integracyjnym, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21. roku życia;
  2. zapewnienia dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim, uczestniczących w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych, a także dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka umożliwiającego tym dzieciom i młodzieży realizację obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25. roku życia;
  3. zwrot kosztów przejazdu ww. ucznia oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.

Podobne zapisy, z drobnymi jednak zmianami, znajdują się w przepisach, które będą obowiązywać po reformie oświaty.

Zalecam Pani kontakt z gminą właściwą ze względu na miejsce zamieszkania.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas