Przewodnik po Państwowej Inspekcji Pracy
Warunki podejmowania i świadczenia pracy, czasu pracy, urlopów i wynagrodzeń, rozwiązywania umów - te oraz wiele innych przepisów regulujących prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika zawiera Kodeks pracy. Na straży jego przestrzegania stoi Państwowa Inspekcja Pracy.
Przepisy zawarte w Kodeksie pracy "wypracowały" pokolenia pracowników i pracodawców, organizacji związkowych i zrzeszeń przedsiębiorców, prawników i parlamentarzystów. Określają one codzienne aspekty naszej pracy zawodowej – co wolno pracownikowi i pracodawcy, a co jest działaniem poza granicami prawa. Ustanowiono je, wdrażano i udoskonalano, aby w miarę możliwości jak najlepiej zabezpieczyć interesy obu stron, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji patologicznych.
Kodeks pracy, choć szczegółowy, nie jest doskonały. Przepisy nie zawsze bowiem elastycznie dostosowują się do często zmieniających się uwarunkowań ekonomicznych oraz oczekiwań pracowników i pracodawców. Niejasnych sytuacji i nieporozumień w kontaktach pracodawca – pracownik nie da się uniknąć. Powinniśmy znać najważniejsze przepisy, aby móc odpowiednio wcześnie i skutecznie reagować, kiedy czujemy, że nasze uprawnienia pracownicze są łamane. A jeśli mamy wątpliwości co do tego, czy nasz pracodawca postępuje wobec nas zgodnie z prawem, możemy zwrócić się o poradę i pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Od czasów Piłsudskiego
Jak organy władzy państwowej podchodzą do kwestii uprawnień
pracowniczych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, niech świadczy
fakt, iż Państwowa Inspekcja Pracy ma już ponad 90 lat. Została
powołana do istnienia tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości
– 3 stycznia 1919 r. - przez Naczelnika Państwa Józefa
Piłsudskiego.
W obecnie obowiązującym statucie tej instytucji zapisano: „Państwowa Inspekcja Pracy jest organem nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej”. Pełny tekst statutu znajduje się na stronie PIP.
Bada, nadzoruje, kontroluje…
Zakres działalności PIP reguluje Ustawa z
13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy. Warto zwrócić
uwagę zwłaszcza na rozdział drugi ustawy. Określa on szczegółowo
wszystkie zadania, które ma do spełnienia Państwowa Inspekcja
Pracy.
PIP zajmuje się przede wszystkim nadzorowaniem i kontrolą przestrzegania prawa pracy, a głównie - przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), czasu pracy, urlopów, wynagrodzeń, uprawnień pracowniczych. Ponadto sprawdza legalność zatrudniania i informowania urzędów pracy o podjęciu zatrudnienia przez osoby bezrobotne, a także kontroluje opłacanie przez pracodawców składek na Fundusz Pracy.
Inspekcja podejmuje też działania polegające na zapobieganiu i eliminowaniu zagrożeń w środowisku pracy. Bada m.in. okoliczności wypadków przy pracy i sprawdza, czy pracodawca stosuje odpowiednie środki zaradcze, aby takim wypadkom zapobiegać. Poprzez kampanie społeczne PIP zachęca również do przestrzegania zasad BHP, np. zwraca uwagę na potrzebę dbania o kręgosłup, unikania nadmiernego dźwigania czy szkodliwości stosowania azbestu.
Państwowa Inspekcja Pracy promuje tych pracodawców, którzy wyróżniają się na tle innych, jeśli chodzi o respektowanie praw pracowniczych i zasad BHP. PIP prowadzi tzw. Złotą Listę Polskich Pracodawców. Znalezienie się na niej jest dla firmy nobilitacją. Coraz więcej przedsiębiorców dba o swój wizerunek publiczny. Pozytywny odbiór społeczny przekłada się bowiem na wartość danej firmy, sprzyja napływowi klientów i zamówień. Natomiast nieprzestrzeganie praw pracowniczych i zasad BHP, zwłaszcza nagłośnione medialnie, przynosi firmie same straty.
A co dla nas?
Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje także przestrzeganie przepisów
dotyczących zatrudniania osób z niepełnosprawnością, a zwłaszcza
ich dodatkowych uprawnień pracowniczych. Zapewne wielu z nas
doświadczyło tego, że pracodawcy zdarzyło się o nich „zapomnieć”.
Np. pracodawca nie respektował siedmiogodzinnego dnia pracy,
który obowiązuje posiadaczy orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym
stopniu niepełnosprawności, lub uznawał to prawo, ale obniżał
adekwatnie wynagrodzenie. Pracownicy z niepełnosprawnością skarżą
się też na nieprzestrzeganie przez pracodawców prawa do dodatkowej,
piętnastominutowej przerwy w pracy. Niestety, nie wszystkie
poczynania firm da się usprawiedliwić nieznajomością przepisów.
Ważnym zadaniem PIP jest również wydawanie opinii na temat dostosowania stanowiska pracy do potrzeb pracownika z konkretnym rodzajem i stopniem niepełnosprawności. To jest wymóg ustawowy i dotyczy otwartego rynku pracy. Firma nie może zatrudnić osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, jeśli inspektor nie zaopiniuje pozytywnie stanowiska dla niego. Trwają prace nad zniesieniem tego obowiązku. Sejmowa Komisja Przyjazne Państwo przygotowała już odpowiedni projekt nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ale bez obaw – nawet jeśli zostanie on przegłosowany w Sejmie, to Państwowa Inspekcja Pracy nadal zachowa prawo do kontrolowania stanowisk pracy. Natomiast zupełnie oddzielnym zadaniem PIP jest kontrola działalności zakładów pracy chronionej.
Gdzie szukać pomocy?
Główny Inspektor Pracy urzęduje w Warszawie. PIP ma swoje okręgowe
inspektoraty w każdym z miast wojewódzkich i to tam powinniśmy się
udać, gdy potrzebujemy pomocy inspektorów pracy. Szczegółowy wykaz
tych placówek wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie
PIP. W każdym wojewódzkim inspektoracie podane są także
numery telefonów, pod którymi można uzyskać poradę z zakresu
przepisów prawa pracy.
Gdy inspektor stwierdzi, że doszło do naruszenia przepisów prawa pracy lub legalności zatrudnienia, nakazuje usunięcie uchybień, a nawet wstrzymanie pracy lub użytkowania maszyn czy urządzeń, o ile zagrażają one życiu lub zdrowiu pracowników i innych osób. Inspektor może również nakazać pracodawcy wypłatę należnego wynagrodzenia lub innego należnego pracownikowi świadczenia. Jeśli więc stwierdzimy, że nasze prawa pracownicze zostały przez pracodawcę naruszone, możemy złożyć skargę do Okręgowego Inspektoratu Pracy. PIP gwarantuje nam anonimowość, a swojego wsparcia udziela bezpłatnie.
Na zdjęciu: Ekspert z PIP w programie "Pytanie na śniadanie" w
TVP2. Fot.: Piotr Wygoda/East News
Na stronie PIP znajduje się też Kodeks pracy. Warto się z nimi zapoznać, zanim złożymy skargę. Unikniemy wówczas nieporozumień i zyskamy pewność, że nasze zastrzeżenia co do negatywnego postępowania pracodawcy są uzasadnione. Warto zwrócić uwagę na dział czternasty kodeksu, w którym określone są okoliczności przedawnienia roszczeń. To ważne! Reagować trzeba odpowiednio wcześnie, aby nie przegapić terminu, kiedy nasze roszczenia – zwłaszcza finansowe – stają się nieaktualne.
Należy jednak pamiętać, że wymagając przestrzegania prawa od przełożonych, powinniśmy też tego samego wymagać od siebie. Jako pracownicy mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki.
Artykuł powstał w ramach projektu "Kampania informacyjna – Sprawni w pracy", współfinansowego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Komentarze
-
Czy nieowlnosorawna osoba powinna więcej. Niż 7 godzi
14.01.2020, 12:24Jestem zatrudnia szpitalu pracuje podań twoje normy 8godzi i prodawcy nie szanują ludzi niepelnosprawnychodpowiedz na komentarz -
kontrole PiP
07.12.2012, 23:53ostatnio mialem problem w pracy i jakos mi pomagali, czy nawet [pisalem z informacją i zawsze odpowidaliodpowiedz na komentarz -
pracuje w sklepie spożywczym,niedawno przyszła Pani z PIP,ale niestety była to znajoma szefostwa,która ich uprzedziła,ze będzie kontrola w biurze za trzy dni.powiedziała,że będą sprawdzać dokumenty związane z pracownikami. idzie sie tylko zdenerwować. a najgorsze jest to,że wu nas w sklepie szefostwo prawo pracownika ma gdzieś. Przerwy śniadaniowej to już od 5 lat nie mamy,poza tym z popołudniowej zmiany trzeba przyjść na ranną zmianie i to notorycznie[czyli jak zamykamy sklep o21.00 -to po zamknięciu trzeba posprzątać rozliczyć kasy zamknąć sklep czas opuszczenia pracy to ok 21.40) i z powrotem trzeba być o 5,15 w sklepie, trzeba przecież za fri chleb wyłożyć,ponieważ mój czas pracy liczy się od 6.00(moj przykładowy grafik tygodniowy to popołudniu,rano,rano,popołudniu,rano,popołudniu,popołudniu)a,żeby jeszcze było ciekawiej to na liście obecności w pracy widnieje tylko jedno osoba pracujemy we dwie lub trzy w zależności zmiany. ale tego kontrola oczywiscie nie wykazała troche dziwne,bo są dwa stanowiska stoisko i sala a jedna osoba to raczej tego nie ogarnie......(mamy nie oficjalną liste gdzie szefowa płaci nam do reki za nadgodziny,zawsze taniej nie trzeba rozliczać sie z Urzedem skarbowym........} i nikt mi nie powie że jak masz znajomości to nie masz władzy.......a pracownik jak złoży skarge to i tak przyjdą znajomi szefostwa i nie wykryje żadnych nieprawidłowości. znowu punkt dla pracodawcyodpowiedz na komentarz
-
Proponuje Aby każda inspekcja pracy sprawdziła zakład gdzie pracóją osoby niepełnosprawne przy temperaturze poniżej -5 stopniowym mrozie!!!!!!!odpowiedz na komentarz
-
Urzd Pracy
18.12.2009, 06:36Moze jesli juz kieruje renciste do pracy powinien sprawdzic wiarygodnosc takiej firmy, zadluzenie i stanowisko pracy. Mnie skierowano do takiej wlasnie firmy i cos mie sie wydaje ze na wypalte przyjdzie mi czekac. W dodatku na miejscu brak biezacej wody do mycia chocby rak a takze toalety. Widomo blaszny garaz co to ma w nim byc??odpowiedz na komentarz
Dodaj komentarz