Prostsza procedura zatrudnienia
Pracodawcy z rynku otwartego, którzy będą chcieli zatrudnić osobę z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym, nie będą musieli uzyskiwać pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy na temat przystosowania stanowiska pracy dla tej osoby.
Tak wynika z projektu nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, przygotowanego przez sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny. Posłowie zaproponowali, aby PIP kontrolowała dostosowanie stanowisk już po zatrudnieniu pracowników z niepełnosprawnością.
Zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej konieczność uzyskania opinii inspektorów zniechęca firmy do oferowania miejsc pracy osobom z niepełnosprawnością. Poseł Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, potwierdza, że niejednokrotnie docierały do niego sygnały, iż ten obowiązek formalny jest istotną przeszkodą w zwiększeniu wskaźnika zatrudnienia wśród osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym na otwartym rynku pracy.
Przeciwko projektowi komisji opowiedzieli się posłowie klubów Prawa i Sprawiedliwości oraz Lewicy. Według ich opinii, taka zmiana przepisów może pogorszyć warunki pracy osób z niepełnosprawnością.
Pomimo sprzeciwu posłów opozycyjnych, projekt został skierowany do drugiego czytania już na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Ma duże szanse na uchwalenie. Zawarte w nim propozycje popierają również reprezentanci strony społecznej – Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Komentarz