Powstaną Grupy Wsparcia dla pacjentów bariatrycznych
Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA i Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO zawiązały porozumienie na rzecz rzetelnej edukacji o chirurgii bariatrycznej. W ramach tej współpracy będą realizować wspólne akcje edukacyjne. Stowarzyszenie CHLO wesprze Fundację OD-WAGA i jej ekspertów w działaniach na rzecz utworzenia systemu leczenia i opieki nad pacjentem bariatrycznym. Z kolei Fundacja pomoże Stowarzyszeniu w tworzeniu przy szpitalach Grup Wsparcia dla Pacjentów Bariatrycznych.
Na otyłość olbrzymią – operacja
Chirurgia bariatryczna to najbardziej efektywna metoda leczenia otyłości olbrzymiej, o czym donoszą światowe raporty. Wielu pacjentom ratuje życie, zapewnia powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Obecnie w Polsce operacje chirurgii bariatrycznej realizowane są w około 30 szpitalach. Rocznie operowanych jest od 2 do 3 tys. pacjentów. Potrzebujących jest jednak zdecydowanie więcej.
W Polsce, na nadwagę (stan przedotyłościowy) i otyłość choruje blisko 70 proc. społeczeństwa. Leczenia metodami chirurgicznymi (tzw. chirurgia bariatryczna) wymaga już blisko pół miliona chorych ze wskaźnikiem masy ciała BMI 40+ (otyłość olbrzymia) oraz ponad milion dwieście tysięcy pacjentów z BMI 35+ i schorzeniami będącymi powikłaniami otyłości, np. cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami układu krążenia lub kostno-stawowego.
- Chorzy na otyłość niestety wiedzą jeszcze niewiele o możliwości chirurgicznego leczenia otyłości – mówi Katarzyna Partyka, Prezes Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO. – Często do specjalisty trafiają zbyt późno lub wręcz wcale. Pacjenci skarżą się, że lekarze POZ nie informują o tej metodzie leczenia lub odmawiają wydania skierowania do właściwego lekarza.
Logo Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO
Potrzebny jest system
Dzięki wspólnym działaniom specjalistów zaangażowanych w chirurgiczne leczenie otyłości, instytucji publicznych oraz pacjentów, od 2016 r. operacje bariatryczne stanowią osobną grupę świadczeń refundowanych przez NFZ, a zasady refundacji operacji bariatrycznych dla pacjentów z BMI 40+ są czytelnie określone. Konieczne jest jeszcze jednak zagwarantowanie dostępności do refundowanego zabiegu wszystkim potrzebującym.
- Chirurgia bariatryczna wymaga wprowadzenia kolejnych istotnych zmian, w tym jednolitego standardu przygotowania pacjentów do operacji, tzw. monitoringu pacjenta po zabiegu, czy usystematyzowanych działań informacyjno-edukacyjnych, realizowanych zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów i ich rodzin – wyjaśnia Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA, Społeczny Rzecznik Praw Chorych na Otyłość. – Ważne jest również, aby kolejne szpitale podejmowały się realizacji operacji bariatrycznych, by szkolili się nowi specjaliści tej dziedziny a dostępność do tych świadczeń istotnie wzrastała.
- Dla chorych przed i po operacjach bariatrycznych ważna jest opieka nie tylko chirurga bariatry, ale i innych specjalistów: dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty i chirurga plastycznego – mówi Katarzyna Partyka. – Konieczne jest także uświadamianie chorych, że operacja to dopiero początek leczenia otyłości, a nie jego koniec. Przed nami jeszcze wiele pracy, zanim uda nam się „odczarować” chirurgię bariatryczną, sprawić, że ludzie będą w niej widzieć efektywną i bezpieczną metodę leczenia.
Logo Fundacji OD-WAGA
Pacjenci dla pacjentów
Obecnie, pod patronatem Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO działają trzy grupy wsparcia:
- dwie w Krakowie - przy Szpitalu Uniwersyteckim, ul. Kopernika 21, przy Cjentrum Zdrowia artClinique mieszczącym się przy ul. Krakowskiej 39
- jedna w Warszawie – przy Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul. Szaserów 128.
- Spotkania Grup Wsparcia odbywają się raz w miesiącu i są otwarte dla wszystkich: chorych, ich bliskich, przyjaciół i innych osób zainteresowanych chirurgią bariatryczną – wyjaśnia Katarzyna Partyka. – Grupy Wsparcia to nie tylko okazja do szczerych rozmów i wymiany doświadczeń między pacjentami, ale także możliwość skonsultowania się ze specjalistami, np.: dietetykiem i psychologiem.
Fundacja OD-WAGA obok chirurgii bariatrycznej zajmuje się obroną praw wszystkich chorych na otyłość. Jej priorytetem jest doprowadzenie do powstania w Polsce kompleksowego systemu profilaktyki i leczenia choroby otyłości na każdym jej etapie oraz opieki nad chorymi na otyłość.
- Mamy do uregulowania wiele aktów prawnych, m.in.: status zawodu dietetyka, opieki na chorymi na otyłość skrajnie olbrzymią, zmian w orzecznictwie o niepełnosprawności lub regulacji dot. przewozu zmarłych z otyłością skrajnie olbrzymią – mówi Magdalena Gajda. – Cieszymy się więc, że jeśli chodzi o chirurgię bariatryczną dostaliśmy profesjonalne wsparcie siostrzanej organizacji pozarządowej.
Informacje szczegółowe o Grupach Wsparcia Pacjentów Bariatrycznych na stronie Stowarzyszenia Pacjentów Bariatrycznych CHLO oraz Fundacji OD-WAGA.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Spotkanie z redakcją i pisarką o 17.00 w Międzypokoleniowej
- X Ogólnopolskie Zawody Pływackie
- „Sprawdź, czy jesteś HER2-low” w Gdańsku – bezpłatne konsultacje z onkologiem dla pacjentek z rakiem piersi
- Wrocław: bezpłatne szkolenia w ramach projektu „Artysta bez granic”
- Polki z awansem do ćwierćfinału MŚ! Bezapelacyjne zwycięstwo z Brazylią
Dodaj komentarz