Renta specjalna – jak ją uzyskać?
Mój podopieczny w wyniku choroby jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Niepełnosprawność istnieje od 2013. Miał wówczas 31 lat. W tym czasie nie był osoba ubezpieczoną. Nie otrzymuje renty socjalnej. Zródłem utrzymania rodziny jest renta matki i zasiłki celowe z MOPS. Jaka jest realna szansa otrzymania renty specjalnej ZUS? Jakie kroki trzeba podjąć, aby ją otrzymać?
Szanowna Pani,
ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje możliwość uzyskania świadczenia w drodze wyjątku na wniosek, który składamy do Premiera RP lub do Prezesa ZUS. We wniosku opisujemy sytuację majątkowo-rodzinną.
Zgodnie z art. 82 w/w ustawy:
- Prezes Rady Ministrów w szczególnie uzasadnionych przypadkach może przyznać emeryturę lub rentę na warunkach i w wysokości innej niż określone w ustawie.
- Prezes Rady Ministrów przedstawia Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku kalendarzowego informację o przyznanych w roku poprzedzającym emeryturach i rentach na podstawie ust. 1.
Z kolei art. 83. 1. stanowi, że: ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą – ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek – podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania, Prezes Zakładu może przyznać w drodze wyjątku świadczenia w wysokości nieprzekraczającej odpowiednich świadczeń przewidzianych w ustawie.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik