Renta socjalna nie przysługuje?
Witam. Mój mąż ma 37 lat, choruje na ZZSK. Od lat miał bóle kręgosłupa i nie pracował. Zrezygnował z leczenia parę lat temu po konsultacjach lekarskich, gdy stwierdzono, że nic mu nie jest. Niestety, z roku na rok jego stan ruchowy się pogarszał, jak i również stan psychiczny. W [do wiad. red.] trafiliśmy w końcu do lekarzy, którzy nas pokierowali. Został zdiagnozowany – ZZSK i nerwica lękowa. Posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – 02-P i 05-R. Na wstępnej rozmowie z pracownikiem ZUS – renta socjalna mu się nie należy, gdyż nie posiada okresów składkowych i nieskładkowych. Dodam, że ZZSK po wyniku [do wiad. red.] jest genetyczna. Męża mama chorowała na to samo. Mąż od wielu lat jest zgłoszony do NFZ pod moje ubezpieczenie zdrowotne. Proszę o pomoc i ewentualne skierowanie do kogoś, kto może mi pomóc. Dodam, że w MOPS żaden zasiłek mu się nie należy, gdyż moja najniższa krajowa w wysokości 1680 zł przekracza kryteria dochodowe. Pozdrawiam
Szanowna Pani,
w Pani zapytaniu są pewne nieścisłości. Napisała Pani, że wstępna rozmowa z pracownikiem ZUS wykazała, że renta socjalna się nie należy z uwagi na brak okresów składkowych i nieskładkowych.
Wskazując na ogólne przesłanki do uzyskania renty socjalnej należy stwierdzić, że o rentę socjalną może ubiegać się osoba, jeśli jej niepełnosprawność powstała w dzieciństwie, która:
- jest pełnoletnia oraz
- jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało: przed ukończeniem 18. roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Pisząc o okresach składkowych i nieskładkowych podejrzewam, że być może chodziło Pani o rentę z tytułu niezdolności do pracy, gdzie znaczenie mają właśnie wymagane okresy składkowe i nieskładkowe.
W przypadku Pani Męża należy przeprowadzić wnikliwą analizę jego sytuacji. W kwestiach rentowych zalecam dokładne opisanie sytuacji Pani Męża pod kątem otrzymania ewentualnych świadczeń z ZUS i skierowanie przygotowanego pisma do ZUS, np. drogą e-mail na adres: cot@zus.pl lub pocztą tradycyjną na adres właściwego miejscowo Inspektoratu ZUS z zapytaniem o przysługujące ewentualnie świadczenia. Udzielona pisemnie odpowiedź da możliwość dalszej analizy sytuacji. Być może warto potem umówić się do prawnika, np. w organizacji pozarządowej, w których osoby z niepełnosprawnością mogą bezpłatnie skonsultować się z prawnikiem, aby udzieloną informację poddać analizie prawnej.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny