Składki emerytalne osoby niepełnosprawnej
Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie pewnej sprawy związanej z odprowadzaniem składek emerytalnych. Jestem osobą niepełnosprawną z II stopniem niepełnosprawności, mam też rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wypłacaną przez ZUS – też przyznaną na stałe. Oczywiście pracuję, ponieważ z samej renty nie jestem w stanie się utrzymać. Chciałem zapytać o pewną kwestię dotyczącą odprowadzania składek emerytalnych. Co z taką składką się dzieje, gdyby osoba niepełnosprawna nie przeszła na emeryturę? Czy to, co się w latach pracy uzbiera, można np. w późniejszym okresie wypłacić jednorazowo? Nie ukrywam, że obecnie w tych niewiadomych czasach nie chciałbym przechodzić w wieku emerytalnym na emeryturę rezygnując z renty. Rentę ZUS traktuję jako zabezpieczenie na wypadek, gdybym nie dał rady z przyczyn zdrowotnych już pracować. Czy ten kapitał, który został odłożony przez parę lat, jest możliwy do wypłacenia w późniejszym okresie?
Szanowny Panie,
w związku z Pana zapytaniem informuję, iż od dnia 1.07.2017 r. w każdym oddziale ZUS dostępni są doradcy emerytalni. Doradca emerytalny podpowie, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych – tak, by cieszyć się z wyższego świadczenia. Obliczy prognozowaną wysokość emerytury. Decyzję ostatecznie będzie natomiast podejmował sam klient.
Z uwagi na powyższe odsyłam Pana do właściwego dla Pana miejscowo oddziału ZUS, celem osobistego kontaktu i dowiedzenia się interesujących Pana szczegółów.
Z poważaniem,
dr Michał Urban, radca prawny