Zasiłek stały a rozdzielność majątkowa
Mamy z mężem rozdzielność majątkową, mąż ma zasiłek stały. Czy MOPS może żądać informacji o moich zarobkach, jeżeli tak, to na jakiej podstawie?
Szanowna Pani,
fakt, czy ktoś prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, ma wpływ na to, jak zostanie określone kryterium dochodowe, od którego zależy prawo do zasiłku stałego i jego wysokości. Wynika to z art. 8 ust. 1 Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Istnieje często problem ze stwierdzeniem, czy ktoś prowadzi wspólnie z kimś bądź samodzielne gospodarstwo domowe.
Na przykład w uzasadnieniu do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 21.12.2010 r. (sygn. akt II SA/Lu 664/10) sąd stwierdził, iż przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumie się nie tylko wspólne zamieszkiwanie określonych osób, ale związane z tym wspólne zaspokajanie potrzeb życiowych, w tym wzajemną ścisłą współpracę w załatwianiu codziennych spraw związanych z prowadzeniem domu, niezarobkowanie i pozostawanie w związku z tym na całkowitym lub częściowym utrzymaniu osoby, z którą się gospodarstwo domowe prowadzi, a wszystko to dodatkowo uzupełnione powinno być cechami stałości, które tego typu sytuację charakteryzują.
Inaczej na sprawę spojrzał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 19 lutego 2009 r. (sygn. III SA/Kr 864/08) stwierdzając, że rozstrzygnięcie, czy osoba jest samotnie gospodarującą, czy funkcjonuje jako osoba w rodzinie, nie powinno poprzestawać na ustaleniu przez organ, że mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni oraz że znajdują się w nim pojedyncze sprzęty związane z gospodarowaniem. Wspólne bowiem korzystanie z tych samych urządzeń i sprzętów nie zawsze przesądza o tym, że osoby wspólnie gospodarują.
Często to pracownik wydając decyzję administracyjną stwierdza, czy dana osoba prowadzi samodzielne gospodarstwo lub nie, i to on powinien zebrać niezbędne informacje, aby móc prawidłowo określić stan faktyczny. Fakt posiadania rozdzielności majątkowej z małżonkiem może nie powodować automatycznie do stwierdzenia, iż każdy z małżonków prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe, skoro mieszkają razem i korzystają z faktu, iż każdy dokłada się do czynszu, prądu czy też gazu.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik