Czy można parkować na „kopercie” z kartą wydaną na żonę?
Czy może okazywać i parkować na takim miejscu osoba zdrowa okazująca się ww. kartą, bo ma chorą małżonkę i wykorzystująca fakt, iż ma lekarza w rodzinie i nie posiadająca wcześniej takowej?
Szanowny Panie,
zgodnie z art. 8 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2. Przepis stosuje się również do:
- kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową;
- kierującego pojazdem należącym do placówki, o której mowa w ust. 3a pkt 3, przewożącego osobę mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, pozostającą pod opieką takiej placówki.
Kartę parkingową wydaje się:
- osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się (przy czym w przypadku osoby z umiarkowanym stopniem przyczyną niepełnosprawnością muszą być 04-O lub 05-R lub 10-N);
- osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia, mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się;
- placówce zajmującej się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Biorąc powyższe przepisy pod uwagę, działanie opisanego Pana korzystającego w ten sposób z cudzej karty parkingowej trudno uznać za praworządne i etyczne.
Z poważaniem,
Grzegorz Jaroszczyk, prawnik